Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: sądy zajmujące się transgranicznymi sprawami rodzinnymi zyskają nowe uprawnienia

11.01.2023, 12:07aktualizacja: 11.01.2023, 12:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

11 sądów okręgowych i Sąd Apelacyjny w Warszawie, które zajmują się rodzinnymi sprawami transgranicznymi na podstawie konwencji haskiej, będą mogły rozstrzygać także w kwestiach dotyczących alimentów, kontaktów i opieki. Warunkiem będzie zgoda uczestników, uznanie jurysdykcji sądu i porozumienie w sprawie powrotu dziecka – informuje Prawo.pl.

Jak podaje Prawo.pl, Sejm zajmuje się nowelizacją procedury cywilnej rozszerzającą kognicję (rozpatrywanie sprawy sądowej) 11 sądów okręgowych i Sądu Apelacyjnego w Warszawie, które zajmują się rodzinnymi sprawami transgranicznymi, na podstawie konwencji haskiej. Według serwisu dzięki planowanym zmianom sądy zyskają możliwość rozstrzygnięcia w zakresie odpowiedzialności rodzicielskiej, opieki, kontaktów i alimentów, w sytuacji - jak wskazano w uzasadnieniu - gdy w toku postępowania o odebranie dziecka (prowadzonego na podstawie tejże konwencji) uczestnicy wyrazili zgodę lub uznali jurysdykcję tego sądu oraz osiągnęli porozumienie w sprawie powrotu dziecka oraz w ww. sprawach.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że projektowane rozwiązanie znacznie przyspieszy postępowanie i wyeliminuje konieczność prowadzenia postępowania w sprawie dotyczącej odpowiedzialności rodzicielskiej w państwie członkowskim dotychczasowego pobytu dziecka.

Kolejną konsekwencją nowelizacji będzie też rozszerzenie kognicji Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Będzie mógł on rozpoznawać środki zaskarżenia wniesionych od orzeczeń wydanych w sprawach z zakresu odpowiedzialności rodzicielskiej, opieki, a także kontaktów i alimentów – dodaje Prawo.pl.

Wkrótce rozszerzony ma zostać też art. 26 ustawy o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych. Chodzi o wymianę informacji „niezbędnych do wykonywania zadań polskiego organu centralnego".

Obecnie, zgodnie z jego brzmieniem, Minister Sprawiedliwości, „minister właściwy do spraw zagranicznych oraz właściwy konsul Rzeczypospolitej Polskiej wymieniają informacje niezbędne do wykonania zadań polskiego organu centralnego, wskazanych w przepisach konwencji haskiej i rozporządzenia, dotyczącego jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej” – przypomina Prawo.pl.

Nowelizacja zakłada dodanie ustępu drugiego, zgodnie z którym ta wymiana informacji obejmuje otrzymane z innych państw informacje na temat toczących się w nich postępowań w sprawie umieszczenia w placówce opiekuńczej lub pieczy zastępczej dziecka, które ma bliskie związki z Rzecząpospolitą Polską, a także obejmuje dane na temat osób spokrewnionych z dzieckiem, które wyraziły gotowość do przejęcia nad nim opieki – podkreśla serwis Prawo.pl.

Więcej informacji: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/sedziowie-od-transgranicznych-spraw-rodzinnych-szersza-kognicja,519204.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.01.2023, 12:07
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ