Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: sędziowie TK w stanie spoczynku chcą nowej ustawy o KRS

29.11.2019, 12:43aktualizacja: 29.11.2019, 12:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dziesięcioro sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku - m.in. Andrzej Rzepliński, Ewa Łętowska, Jerzy Stępień, Andrzej Zoll - domagają się uchwalenia nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. List, w którym wskazują na wątpliwości co do statusu nowej KRS skierowali do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministra sprawiedliwości.

„Nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa powinna gwarantować taki sposób wyłaniania 15 sędziów - członków KRS, który będzie zgodny z systemową, historyczną i funkcjonalną wykładnią art. 187 Konstytucji, iż sędziowie ci będą spełniać wymogi niezawisłości i bezstronności, a także sprawiedliwości zapisane w art. 45 Konstytucji” - postulują.

Sędziowie TK w stanie spoczynku domagają się także zmian w procedurze powoływania sędziów zgodnie z zasadami i wartościami unijnymi. Proponują, by nowa ustawa o KRS gwarantowała osobom powołanym od 2018 r. na stanowiska sędziowskie prawo do złożenia piastowanego urzędu sędziego z jednoczesnym prawem do ubiegania się o powołanie na to stanowisko w drodze uchwały KRS, ukształtowanej zgodnie z wartościami i zasadami Konstytucji oraz Traktatu o Unii Europejskiej.

Zdaniem sygnatariuszy listu, brak nowych ustaw „pogłębi chaos" w polskim systemie prawnym, gdyż „wszystkie nominacje sędziowskie, w tym awanse od roku 2018 będą mogły zostać uznane za dokonane z naruszeniem wymagań prawa unijnego". Informują również, że polscy sędziowie są adresatami „zmasowanych ataków organizowanych przez struktury państwowe lub osoby zatrudnione w tych strukturach (Ministerstwo Sprawiedliwości, Krajowa Rada Sądownictwa)".

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/potrzebna-nowa-ustawa-o-krs-apel-sedziow-tk-w-stanie-spoczynku,496254.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.11.2019, 12:43
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ