Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: specustawa znacznie ułatwia zatrudnienie ukraińskiego asystenta w szkole

18.03.2022, 09:49aktualizacja: 18.03.2022, 09:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Specaustawa znosi częściowo wymogi dotyczące znajomości języka polskiego dla ukraińskich asystentów nauczyciela. Pozwoli to na szybszą integrację dzieci uchodźców w naszych szkołach - donosi portal Prawo.pl.

Specustawa przewiduje, że w roku szkolnym 2021/2022 na stanowisku pomocy nauczyciela, o którym mowa w art. 165 ust. 8 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, może być zatrudniona osoba niemająca obywatelstwa polskiego, jeżeli posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Nie stosuje się wymogu znajomości języka polskiego potwierdzonej dokumentem - czytamy na łamach Prawo.pl.

Portal jednocześnie przypomina, że zasady zatrudniania asystentów określa Prawo oświatowe, które przyznaje osobom niebędącym obywatelami polskimi i nieznającym języka polskiego albo znającym go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, prawo do pomocy udzielanej przez osobę władającą językiem kraju pochodzenia. Taką osobę zatrudnia się w charakterze pomocy nauczyciela przez dyrektora szkoły.

Pomocnik nauczyciela nie musi mieć ani wyższego wykształcenia, ani wykształcenia pedagogicznego. Jego zadaniem jest przede wszystkim pomoc w tłumaczeniu, pośredniczenie w kontaktach pomiędzy szkołą a opiekunami szkolnymi dziecka oraz wsparcie w zniwelowaniu problemów wynikających z różnic programowych. Zadaniem asystenta jest też dbanie o integrację społeczności szkolnej.

Więcej: https://www.prawo.pl/oswiata/jak-zatrudnic-asystenta-miedzykulturowego-z-ukrainy,514107.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.03.2022, 09:49
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ