Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: warto sprawdzić PIT wypełniony przez Urząd Skarbowy

03.04.2024, 11:47aktualizacja: 03.04.2024, 11:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jeżeli chce się skorzystać z ulg podatkowych, należy sprawdzić i uzupełnić zeznania przygotowane przez administrację skarbową. Jak podaje serwis Prawo.pl, należy uważać zwłaszcza na ulgi: rodzinną i dla seniora, które - nawet jeśli fiskus je uwzględnił - mogą zawierać nieprawidłowości.

Prawo.pl przypomina, że rozliczający PIT mają jeszcze miesiąc na złożenie zeznania za 2023 rok. Termin upływa 30 kwietnia br. Większość podatników skorzysta z usługi Twój e-PIT, czyli zeznania wstępnie wypełnionego przez fiskusa. Jednak dokument przygotowany przez skarbówkę warto sprawdzić i - w wielu przypadkach - uzupełnić.

Zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) nie zawiera większości ulg podatkowych. Jednak nawet jeśli je zawiera, podatnik i tak powinien je zweryfikować, ponieważ w systemie Twój e-PIT także możliwe są nieaktualne dane.

„Może się np. zdarzyć, że Twój e-PIT przypisze podatnikowi ulgę na dziecko, które skończyło w ciągu roku 18 lat i ulga przysługuje tylko za część roku. Pamiętajmy bowiem, że to na podatniku ciąży odpowiedzialność za prawidłowo wypełnione zeznanie” - mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Portal prawo.pl zwraca uwagę, że uzupełniać nie trzeba, co do zasady, przygotowanych przez skarbówkę zeznań na drukach PIT-37 (np. z umowy o pracę) czy PIT-38 (np. przychody z giełdy). Nawet jeśli podatnicy nic nie zrobią, 30 kwietnia ich zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone.

„Jeśli jednak podatnik chce skorzystać z ulg, których nie uwzględnił KAS, ma dwie możliwości: zalogować się do usługi Twój e-PIT i dodać dane o ulgach albo złożyć zeznanie podatkowe poza usługą Twój e-PIT, uwzględniając przy tym kwotę ulg” - dodaje Grochowina.

Uważni muszą być zwłaszcza ci podatnicy, którzy chcą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Jeżeli więc ktoś ma zamiar skorzystać z tych ulg, to musi zmienić zeznanie przygotowane przez skarbówkę. Wystarczy się zalogować do systemu i zaznaczyć odpowiednią opcję albo złożyć zeznanie poza usługą Twój e-PIT.

Serwis Prawo.pl podkreśla, że KAS weryfikuje zeznania, a jeśli okaże się, że ulga się podatnikowi nie należała albo należała się w niższej wysokości, to będzie musiał zapłacić zaległy podatek i odsetki za zwłokę.

Pełny tekst artykułu:

https://www.prawo.pl/podatki/zeznania-wypelnione-przez-skarbowke-na-co-uwazac,526278.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.04.2024, 11:47
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ