Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: WIRON zamiast WIBOR-u - nieznacznie mogą zyskać klienci banków

20.03.2023, 12:31aktualizacja: 20.03.2023, 12:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zamiana wskaźnika WIBOR na WIRON prawdopodobnie spowoduje jedynie nieznaczne obniżenie oprocentowania kredytów - oceniają eksperci, cytowani przez Prawo.pl.

Proces zastępowania WIBOR-u przez WIRON ma zakończyć się 1 stycznia 2025 r., a w wypadku tych kredytów, które zostały udzielone wcześniej i powiązane są z WIBOR-em, powinna nastąpić zamiana tych wskaźników.

Prawo.pl przypomina, że WIBOR to wskaźniki referencyjny przy ustalaniu wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych, gotówkowych i innych. Przy jego ustalaniu brane są pod uwagę transakcje międzybankowe oraz opinie analityków. Natomiast WIRON oparty jest wyłącznie na transakcjach jednodniowych (overnight), które są zawierane między bankami a instytucjami finansowymi. Krytycy WIBOR-u zwracają uwagę na to, że na polskim rynku bankowym jego wysokość opiera się na nieweryfikowalnej fikcji, banki bowiem jedynie deklarują za ile byłyby w stanie pożyczyć wzajemnie pieniądze.

Prawo.pl, powołując się na ekspertów, zaznacza, że stosowanie WIRON-u nie spowoduje znacznej zmiany na korzyść u osób, które spłacają kredyty lub je zamierzają zaciągnąć. Tego zdania jest również premier Mateusz Morawiecki. „Dla mnie to nie jest game changer (punkt zwrotny - PAP), to jest jeden z elementów całego tego rynku finansowego i to dalece nie najważniejszy. Dużo ważniejsze [...] są wakacje kredytowe i wszystkie działania, które mają służyć do realnego zwiększenia możliwości obsługi kredytów, różnych kredytów przez obywateli” - cytuje premiera portal Prawo.pl.

Przytaczany przez Prawo.pl dr n. ekonom. Hubert Gąsiński, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, podkreśla, że celem zamiany wskaźników jest dostosowanie rynku polskiego do trendów międzynarodowych, nie zaś zmiana kosztów kredytów, co, jego zdaniem, nie będzie do końca aż tak korzystne dla kredytobiorców. WIRON będzie jednak z pewnością niższy o kilka punktów procentowych w porównaniu z WIBOR-em, co oznacza stopniowe obniżanie rat.

Przytaczany przez Prawo.pl Błażej Wajszczuk, dyrektor Departamentu Skarbu w Banku BNP Paribas, wyjaśnia, że proces zamiany WIBOR-u na WIRON nie będzie wymagał wizyty klienta w banku. „Oczywiście, klienci będą odpowiednio poinformowani o zmianie wskaźnika referencyjnego, czyli na jakiej podstawie prawnej nastąpiła zmiana, itp. Jednak nie będzie to wymagać ich zaangażowania. Sam proces będzie ewolucyjny” - mówi Błażej Wajszczuk i zaznacza, że dla nowych kredytów niezmiennym punktem odniesienia pozostają stopy procentowe NBP, czyli stopa wolna od ryzyka.

Więcej informacji: https://www.prawo.pl/prawo/wiron-czy-nowy-wskaznik-bedzie-korzystny-dla-kredytobiorcow,520353.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.03.2023, 12:31
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ