Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: wymiana kadr - praca zdalna w warunkach pandemii

07.10.2020, 15:03aktualizacja: 07.10.2020, 15:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W dobie pandemii firmy często zwalniają osoby niedostatecznie sprawne i wydajne w pracy zdalnej, zastępując je nowymi, posiadającymi umiejętności przydatne w dobie COVID-19 – podaje portal Prawo.pl. Ci, którzy z różnych powodów nie mogą być zwolnieni, otrzymują wypowiedzenia zmieniające dotychczasowe umowy.

Według ekspertów cytowanych przez Prawo.pl pracodawcy wykorzystują dużą niepewność na rynku pracy i nie tylko zwalniają pracowników, ale i wręczają im wypowiedzenia zmieniające. W rozmowie z portalem, adwokat dr Liwiusz Laska, b. przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, pełnomocnik Związku Metalowców i Hutników, przytacza historię czterech kobiet zatrudnionych w bankach, które wcześniej zajmowały się obsługą klientów VIP, a teraz pracodawca postanowił obniżyć im wynagrodzenie o kilka tysięcy złotych i znacząco rozszerzyć ich zakres obowiązków.

„Nieważne, że każda z nich miała wysokie kompetencje, kulturę osobistą i tzw. klasę. Przy COVID-19 nie ma to znaczenia, bo inne umiejętności są ważne. Odebrać telefon i napisać maila może każdy. Kultura osobista do tego nie jest potrzebna” – dodaje ekspert.

Według Prawo.pl art. 72 pkt 20 lit. d) ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 pozwala pracodawcom wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika zaraz po zakończeniu trzymiesięcznego okresu przestoju ekonomicznego albo obniżonego wymiaru czasu pracy.

W opinii portalu okazuje się też, że przed zwolnieniami nie chroni pracowników tarcza finansowa, która z założenia miała również pomóc w utrzymaniu miejsc pracy, ale w praktyce przewidziane warunki uzyskania i rozliczenia tej pomocy nie stanowią skutecznej bariery przed zwalnianiem pracowników.

Prawo.pl tłumaczy tę sytuację tym, że mali i średni przedsiębiorcy, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy finansowej, będą rozliczani przez Polski Fundusz Rozwoju, który tę pomoc im przyznał, ze stanu zatrudnienia w okresie 12 miesięcy przed i po miesiącu, w którym wystąpili z wnioskiem o pomoc. Nie jest więc ważne, kto pracował wtedy, gdy przedsiębiorca ubiegał się o pomoc, tylko to, aby liczba pracowników się zgadzała - wyjaśnia Prawo.pl.

Co więcej, zdaniem ekspertów wypowiadających się dla portalu, możliwa jest także zamiana pracowników w ramach tarczy antykryzysowej. „Art. 15gg ustawy w sprawie COVID-19 stanowi, że pomoc w ramach tego przepisu jest udzielana na konkretnego pracownika” - przypomina Paweł Korus, radca prawny, partner w kancelarii Sobczyk & Współpracownicy, były wieloletni sędzia sądu pracy. Przyznaje jednak, że dopuszczalne jest zwolnienie z przyczyn dotyczących pracownika – czy to wypowiedzenie, czy tzw. dyscyplinarka, jak również rozwiązanie na mocy porozumienia stron. „W takim przypadku, za zgodą urzędu, można zmodyfikować listę pracowników" – cytuje opinię eksperta Prawo.pl.

Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/dlaczego-tarcze-antykryzysowe-i-tarcza-finansowa-nie-uchronily,503610.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.10.2020, 15:03
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ