Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak podaje Prawo.pl resort spraw wewnętrznych i administracji chce uprościć kryteria cudzoziemcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, aby mogli na tej podstawie legalizować swój pobyt bez uwzględnienia przesłanek dotyczących aktywności ekonomicznej firmy. Ale nie wszystkim, tylko tym, którzy są uczestnikami rządowych programów wsparcia dla cudzoziemców w zakresie podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz którzy działalność gospodarczą prowadzą osobiście, tj. na podstawie wpisu do CEIDG.
Dziś dotyczy to tylko uczestników jednego programu „Poland. Business Harbour”, skierowanego głównie do Białorusinów, który ma na celu ułatwienie pochodzącym z tego państwa freelancerom, startupom, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz dużym podmiotom - przeniesienie aktywności zawodowej lub działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W przyszłości mają dołączyć do nich uczestnicy innych programów, które znajdą się w wykazie (będzie go w drodze rozporządzenia określał minister właściwy do spraw gospodarki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych). Cudzoziemiec tak długo, jak długo będzie uczestnikiem takiego programu, skorzysta ze zwolnienia ze stosowania wymogów, jakie muszą spełnić inni przedsiębiorcy.
Według Prawo.pl obecnie cudzoziemcy, którzy chcą pracować i prowadzić biznes w Polsce, aby uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy, muszą spełnić wiele wymogów, o których mowa w art. 142 ust 1 pkt 3 ustawy o cudzoziemcach, m.in. osiągnięcia w ciągu roku dochodu nie niższego niż dwunastokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w województwie, w którym obcokrajowiec mieszka.
Pełen tekst artykułu na: https://www.prawo.pl/samorzad/ustawa-o-cudzoziemcach-zalozenia-nowelizacji,508869.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.06.2021, 11:33 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |