Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Profilaktyka - Innowacje - Życie. Onkologia 2018

21.11.2017, 12:00aktualizacja: 21.11.2017, 12:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kampania "Wczesne Wykrycie to Życie"
Kampania "Wczesne Wykrycie to Życie"
Profilaktyka zdrowotna oraz nowe metody leczenia nowotworów zwiększają szanse na dłuższe i godne życie chorych, których populacja wciąż rośnie. Co roku u ponad 3 milionów osób w Europie diagnozuje się raka, a ponad milion umiera z powodu tej choroby. Dzięki innowacyjności w onkologii dysponujemy coraz skuteczniejszymi możliwościami walki z rakiem. Nadal jednak wielu pacjentów onkologicznych nie ma wystarczającego dostępu do nowoczesnych terapii ratujących życie.

Europejska Koalicja Pacjentów Onkologicznych (ECPC) w białej księdze "Wartość innowacji w onkologii" ("The Value of Innovation in Oncology"), zaprezentowanym po raz pierwszy w Parlamencie Europejskim w Brukseli, 25 kwietnia 2017r., przedstawiła zalecenia dotyczące zrównoważonego i sprawiedliwego dostępu do innowacyjnych metod leczenia raka i opieki onkologicznej. Autorzy raportu podkreślają, że wraz ze wzrostem zachorowań oraz rosnącą i starzejącą się populacją, pilnie potrzebne są działania, aby rozwiązać ten poważny, globalny problem zdrowotny i społeczny.

"Apelujemy, aby wszystkie państwa członkowskie wdrożyły zalecenia CanCon do krajowych planów walki z rakiem i uznały zwalczanie raka jako priorytet programu zdrowia publicznego na poziomie krajowym i europejskim" - powiedział na spotkaniu prof. Francesco De Lorenzo, prezes ECPC, przedstawiając główne tezy raportu.

"Zrównoważony rozwój i dostęp do innowacji w onkologii jest wspólną wartością, o którą zabiegają polscy pacjenci" - skomentował Szymon Chrostowski, przedstawiciel ECPC w Polsce, inicjator wielu projektów pacjenckich w obszarze onkologii, członek Krajowej Rady ds. Onkologii, przedstawiając rekomendacje ECPC.

W opracowaniu zostały zaproponowane rozwiązania, umożliwiające zwiększenie dostępu do skutecznej opieki onkologicznej poprzez wspólną pracę państw członkowskich na poziomie krajowym i europejskim, w zakresie:

- reformy opieki zdrowotnej, która poprawiłyby dostęp do innowacyjnych ścieżek opieki onkologicznej, technologii i metod leczenia;

- konieczności zwiększenia nacisku na wprowadzanie ukierunkowanej na pacjenta i spersonalizowanej terapii onkologicznej, w oparciu o globalne dowody naukowe, badania kliniczne i najlepsze praktyki;

- poprawy dostępu do innowacyjnego leczenia.

Zarówno eksperci ECPC jak i przedstawiciele Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych (PKPO) obecni na konferencji, która odbyła się 21 listopada 2017r. pod hasłem "Profilaktyka - Innowacje - Życie" podkreślali, że dostęp do innowacyjnych metod leczenia nowotworów i opieki nad pacjentem powinien być wspólną troską decydentów, środowisk badawczych, akademickich oraz organizacji pacjentów. "+Wczesne Wykrycie To Życie+ - tego nauczyły mnie liderki amerykańskich organizacji działających na rzecz profilaktyki nowotworów" - mówiła Krystyna Wechmann, organizator kampanii, prezes PKPO, podkreślając, że sami pacjenci powinni uczestniczyć aktywnie w procesie regulacyjnym wdrażania nowych metod leczenia onkologicznego.

W dyskusji udział wzięli: prof. nadzw. dr hab. n. med. Tadeusz Jan Pieńkowski - onkolog kliniczny z Radomskiego Centrum Onkologii; Jerzy Gryglewicz - ekspert w obszarze zdrowia, Uczelnia Łazarskiego; Szymon Chrostowski - przedstawiciel Europejskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych; Krystyna Wechmann - prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych; Beata Ambroziewicz - wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych; liderzy organizacji pacjentów onkologicznych oraz ambasadorzy kampanii "Wczesne wykrycie to życie".

Na spotkaniu podjęto temat roli profilaktyki pierwotnej i wtórnej oraz innowacyjnych metod terapii, skoncentrowanych na kluczowych aspektach poprawy opieki nad pacjentem onkologicznym w kraju. Omówiono również możliwość implementacji rozwiązań przedstawionych przez ECPC w raporcie pt.: "Wartość innowacji w onkologii".

Spotkanie połączone było z wernisażem inaugurującym kampanię edukacyjną PKPO promującą badania profilaktyczne "Wczesne Wykrycie to Życie". W projekcie Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych uczestniczą pacjenci onkologiczni, aktywnie angażujący się w poprawę jakości opieki onkologicznej w Polsce jak i ambasadorzy kampanii - znane publicznie i lubiane osoby: aktorzy Hanna Śleszyńska, Orina Krajewska, Olga Kalicka, Olga Szomańska, Maria Pawłowska, Wiktoria Gąsiewska, Mieczysław Hryniewicz, Nikodem Rozbicki; dziennikarka Marta Manowska, sportowiec Andrzej Supron oraz wokaliści: piosenkarka gospel Ewa Uryga, raper Vienio, wokalista beatrocker Bartas Szymoniak. Autorem zdjęć do kalendarza jest Michał Gromada. Celem kampanii "Wczesne Wykrycie To Życie" jest uświadomienie Polakom ważności badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych i wyrobienie nawyku ich regularnego wykonywania. Z okazji inauguracji kampanii został wydany kalendarz, który przypomina przez cały rok o konieczności badania się. Każda z par, pacjent i ambasador co miesiąc zachęca do wykonywania badań, które ratują życie. Misją twórców i organizatorów kampanii jest pokazanie, że są sposoby wczesnego wykrywania raka, którego można skutecznie leczyć.

Uczestnicy spotkania podkreślali jednocześnie, że tylko poprawa dostępności do innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie opieki zdrowotnej nad pacjentem onkologicznym połączona z działaniami edukacyjnymi prowadzonymi na szeroką społeczną skalę da efekt w postaci wczesnego wykrywania raka, umożliwi wcześniejsze rozpoczęcie leczenia i przełoży się na dłuższe przeżycie oraz lepszą jakość życia w chorobie nowotworowej.

KONTAKT:

Aleksandra Rudnicka

rzecznik PKPO

tel. kom. 502 071 677

e-mail: aleksandra.rudnicka@pkopo.pl

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych

ul. Piękna 28/34 lok. 53

00-547 Warszawa

tel./fax. 22/658 23 61

www.pkopo.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.11.2017, 12:00
Źródło informacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ