Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ruszył TOGETAIR 2025. Klimat, bezpieczeństwo i współpraca na agendzie

14.04.2025, 15:47aktualizacja: 14.04.2025, 15:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biuro Prasowe Szczytu Klimatycznego TOGETAIR (1)
Biuro Prasowe Szczytu Klimatycznego TOGETAIR (1)
Rozpoczęła się VI edycja TOGETAIR - największego szczytu klimatycznego w Polsce. Wydarzenie zainaugurował m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, podkreślając potrzebę łączenia działań w obszarach klimatu, migracji i bezpieczeństwa.

„Bardzo doceniam tę inicjatywę, która - z trudnościami, jak wszystko na tym świecie - bardzo dobrze się rozwija. Mam zaszczyt po raz kolejny uczestniczyć w różnych projektach, które prowadzi pani prezes Agata Śmieja” - powiedział podczas otwarcia.

„Jako minister spraw wewnętrznych bardzo dużą wagę przykładam do kwestii migracyjnych. To w tej chwili temat numer jeden wśród ministrów spraw wewnętrznych w Unii Europejskiej. To również pierwszy priorytet naszej prezydencji w Radzie UE, którą Polska sprawuje od 1 stycznia. Dzieje się tutaj bardzo dużo - i nikt nie ma co do tego wątpliwości” - dodał.

Z kolei ambasador Szwecji wskazał na gospodarczy wymiar zielonej transformacji i potrzebę wspólnych działań międzynarodowych. „Jeśli chcemy nadal wspierać Ukrainę, inwestować w obronność i finansować zieloną transformację, potrzebujemy bardziej konkurencyjnej gospodarki w Europie. Polska i Szwecja naprawdę podzielają te ambicje” - powiedział.

„Cieszę się, że ten szczyt klimatyczny po raz kolejny odbywa się w Warszawie - dodał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - To są wyzwania cywilizacyjne. Możemy im sprostać tylko we współpracy”.

Europa: wolna, bezpieczna, konkurencyjna

Po oficjalnym otwarciu TOGETAIR 2025 rozpoczęły się pierwsze sesje panelowe na czterech scenach wydarzenia. Jednym z kluczowych punktów programu była debata zatytułowana „Przywrócenie europejskiej przewagi konkurencyjnej - swoboda i bezpieczeństwo”. Eksperci rozmawiali o tym, jak Unia Europejska może wzmacniać swoją pozycję gospodarczą w niestabilnym otoczeniu międzynarodowym, nie tracąc przy tym wartości takich jak wolność, bezpieczeństwo czy zrównoważony rozwój.

„Apeluję, by sięgnąć do tego, co już osiągnęliśmy, i skoncentrować się na odzyskaniu równowagi - mówiła Magdalena Burnat-Mikosz z Pracodawców RP. - Europa naprawdę nie była w tyle - jesteśmy trzecią potęgą gospodarczą na świecie".

„Działajmy rozsądnie. Europa przestaje być konkurencyjna wobec reszty świata - oceniał Henryk Orfinger z Dr Irena Eris. - Nie niszczmy gospodarki w imię źle zaplanowanych przepisów”.

„Dbałość o środowisko ogranicza działalność gospodarczą - pytanie brzmi: jak to robić adekwatnie? - mówił Marcin Żurowski z H&M Group. - Na rynku jest coraz większa świadomość, jak działać odpowiedzialnie”.

„Jeśli tempo transformacji będzie zbyt szybkie, spadnie zdolność społeczeństwa i przemysłu do dostosowania się” - ostrzegł Jakub Ruszel z Orlen S.A.

Z kolei Fabien Goulmy z Renault East podkreślił: „Musimy iść wspólnie jako Europa - inwestować w urządzenia, rozwijać elektromobilność i przeciwdziałać nieuczciwej konkurencji”.

„Mamy potencjał. Dane pokazują 40-procentowy wzrost liczby patentów w clean tech - podsumował Bartek Czyczerski z Business & Science Poland. - Potrzebujemy tylko trochę więcej odwagi”.

SGH i Fundacja Czyste Powietrze łączą siły

Na scenie Business Connect Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Fundacja Czyste Powietrze podpisały porozumienie o współpracy. To kolejny krok w zacieśnianiu relacji między środowiskiem akademickim a praktyką działań na rzecz zrównoważonego rozwoju - z naciskiem na edukację, innowacje i wspólne projekty.

„Bardzo się cieszę, że uczelnia, która opiera się na liczbach, współpracuje także z takimi >>miękkimi<< tematami jak ekologia i środowisko” - powiedziała Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze, pomysłodawczyni i organizatorka TOGETAIR.

Rektor SGH, prof. Piotr Wachowiak, dodał: „Jestem przekonany, że tylko rozwiązania systemowe i współpraca przyniosą odpowiednie rezultaty. To przykład dobrej, partnerskiej współpracy”.

Energetyka, prawo, innowacje - lokalna transformacja potrzebuje współpracy

W kolejnych panelach TOGETAIR 2025 eksperci i przedstawiciele administracji mówili o praktycznych wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną - zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym. W centrum uwagi znalazły się tematy finansowania, partnerstwa publiczno-prywatnego, prawnych ram dla zielonej energii oraz roli samorządów i demografii.

„Nie da się przeprowadzić transformacji energetycznej tylko za publiczne pieniądze - potrzebne są mechanizmy łączące kapitał prywatny, publiczny i środki unijne - mówił Adam Struzik. - Warto szukać modeli, w których oszczędności z niższego zużycia energii finansują inwestycje”.

„Zamówienia na innowacje pozwalają inwestować nie tylko w gotowe rozwiązania, ale w nowe - tworzone pod konkretne potrzeby regionów” - mówiła Agata Rakowska z NCBR.

„Polskie lasy pochłaniają ok. 12% emisji przemysłowych - musimy je wspierać, bo bez nich nie poradzimy sobie z wyzwaniami klimatycznymi” - podkreślił Jerzy Fijas z Lasów Państwowych.

„Potrzebne są rozwiązania prawne, które umożliwią lokalne wytwarzanie energii i wzmocnią transformację” - zaznaczył Adam Szalc z kancelarii HANTON.

„Jeśli nie zatrzymamy wyludniania regionów, nie będziemy w stanie skutecznie prowadzić tam inwestycji - alarmowała Iwona Szmitkowska z Pracodawców RP. - Potrzebujemy strategii mikroregionalnych, dostosowanych do lokalnych potrzeb i aspiracji młodego pokolenia”.

TOGETAIR 2025 nabiera tempa

Za nami pierwsze sesje pełne różnorodnych perspektyw - a to dopiero początek. Na cały dzień zaplanowano jeszcze ponad 20 debat i wystąpień, w których głos zabiorą przedstawiciele biznesu, administracji, mediów, nauki i organizacji społecznych. Rozmowy trwają równolegle na kilku scenach, a tematy - od lokalnych wyzwań po globalne strategie - pokazują, jak szeroko dziś patrzymy na zieloną transformację.

Źródło informacji: Biuro Prasowe Szczytu Klimatycznego TOGETAIR

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.04.2025, 15:47
Źródło informacji Biuro Prasowe Szczytu Klimatycznego TOGETAIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ