Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Szersza diagnostyka chorób genetycznych - dzięki dofinansowaniu UE

30.03.2023, 15:00aktualizacja: 30.03.2023, 15:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EC Audiovisual Service
EC Audiovisual Service
Zakup sprzętu, 1300 osób przeszkolonych z diagnostyki chorób genetycznie uwarunkowanych oraz unikalny w Polsce program szkolenia bioinformatyków - to efekty projektu „Choroby genetycznie uwarunkowane – edukacja i diagnostyka”, który Instytut Matki i Dziecka zrealizował z unijnym dofinansowaniem.

Ponadnarodowy projekt realizowany był od listopada 2018 r. do końca stycznia 2023 r. w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Budżet projektu wyniósł blisko 36 mln zł.

Diagnostyka chorób uwarunkowanych genetycznie to obecnie jeden z najistotniejszych tematów z punktu widzenia całego sektora opieki zdrowotnej w Polsce i na całym świecie. Wczesne wykrywanie chorób pozwala zastosować najskuteczniejsze możliwe leczenie i poprawić komfort życia pacjentów.

 "Cieszę się, że przy wsparciu funduszy unijnych zakupiono sprzęt, który przyczyni się do kontynuacji prac badawczych i szkoleniowych. Do tej pory już blisko 1300 osób wzięło udział w szkoleniach dla kadr medycznych i personelu laboratoryjnego w obszarze diagnostyki chorób genetycznie uwarunkowanych" – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która uczestniczyła w konferencji podsumowującej projekt.

"Dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 wdrożono także unikalny w Polsce program szkolenia bioinformatyków i rozwoju tej dziedziny w ramach kształcenia dyplomowego oraz podyplomowego. W kursach podyplomowych dot. bioinformatyki wzięło udział ponad 100 przedstawicieli kadr interdyscyplinarnych – informatyków, genetyków, biologów, chemików, fizyków i lekarzy, w tym studentów kończących etap kształcenia dyplomowego" – dodała wiceszefowa MFiPR.

Rozwiązania wypracowane w ramach tego projektu przy udziale międzynarodowych partnerów z Holandii, Czech i Belgii poszerzyły dostępną w Polsce diagnostykę genetyczną, dzięki czemu możliwe będzie skuteczniejsze rozpoznawanie i leczenie chorób genetycznie uwarunkowanych.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.03.2023, 15:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ