Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Opracowane rozwiązanie przeciwpowodziowe ma zastąpić tradycyjne worki z piaskiem przy podwyższaniu i uszczelnianiu wałów przeciwpowodziowych czy też przy ochronie budynków przed zalaniem. Dzięki zastosowaniu rękawa możliwe będzie znaczne ograniczenie liczby osób potrzebnych do zabezpieczania wałów przeciwpowodziowych oraz zniknie konieczność dowożenia w zagrożone miejsca dużej ilości piasku.
Ogólnopolskie konsorcjum naukowe
Projekt "Żywioł" realizowany był przez ponad trzy lata przez konsorcjum skupiające instytucje naukowe oraz przedsiębiorców. Jego celem było przede wszystkim opracowanie innowacyjnego sprzętu technicznego, który miałby służyć polskiej służbie ratowniczej w przypadku zagrożenia powodziowego. Projekt zakładał również opracowanie koncepcji Lokalnego Systemu Ostrzegania przed powodzią oraz mobilny zestaw przeciwpowodziowy.
Oprócz specjalistów z UTH, w skład konsorcjum naukowego, pracującego w ramach projektu "Żywioł", weszli również fachowcy z: Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego, Delta Rescue, Zakładu Pracy Chronionej - Przedsiębiorstwo PHU "Lester", spółki AMZ Kutno oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Innowacyjny wynalazek
Pomysł zbudowania rękawa przeciwpowodziowego został oparty o istniejące już na rynku rozwiązania technologiczne. Konstrukcja zaprojektowana przez naukowców składa się z rękawa zewnętrznego i dwukrotnie dłuższego rękawa wewnętrznego, który został złożony w kształt agrafki. Materiały, z jakich została wykonana cała konstrukcja, pozwalają na jej bezpieczną dla środowiska utylizację.
Według wynalazców, napełnienie jednego 10-metrowego rękawa zajmuje 7 i pół minuty, natomiast na wykonanie wału z worków z piaskiem o tej samej długości i wysokości trzeba poświęcić co najmniej 45 minut, przy zaangażowaniu wielu osób. Jeden 10-metrowy rękaw może być napełniony za pomocą pomp pływających, osiągając wysokość ok. 40 cm.
Lider projektu
Patronat na projektem "Żywioł" sprawował Instytut Technologii Bezpieczeństwa "Moratex" z Łodzi, który prowadzi swoją działalność od 1953 roku. Głównym celem Instytutu jest opracowywanie nowoczesnych konstrukcji i technologii włókienniczych wyrobów technicznych oraz ich wdrażanie do praktyki przemysłowej. "Moratex" to wiodąca instytucja wśród krajowych placówek badawczo-rozwojowych i konstruktorów wysoce wyspecjalizowanych produktów przeznaczonych dla różnych dziedzin gospodarki narodowej.
Artykuł przygotowano we współpracy z: http://www.uth.edu.pl.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.05.2015, 16:07 |
Źródło informacji | uth.edu.pl |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ