Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wiedeń tworzy największy park od 1974 roku. Zielona ofensywa miasta trwa

21.07.2021, 11:30aktualizacja: 21.07.2021, 13:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. (c) David Bohmann/PID (1)
Fot. (c) David Bohmann/PID (1)
Na terenie dawnego dworca Nordbahnhof w Wiedniu do 2025 roku powstanie obszar przyrodniczo-parkowy o powierzchni 9,3 ha nazwany „Freie Mitte”. Obszar ten będzie największym nowym parkiem w Wiedniu od 1974 r.

Do 2025 r. miasto Wiedeń stworzy na terenie dawnego Dworca Północnego (Nordbahnhof) największą przestrzeń parkową od czasu Międzynarodowej Wystawy Ogrodniczej w 1974 r. To obszar przyrodniczo-parkowy „Freie Mitte” o powierzchni 93000 m2. Jego atuty uwzględnione przy pracach projektowych to: miejska dzika przyroda jako środowisko życia wielu gatunków zwierząt i roślin, rozległe zachowanie istniejącej topografii z historycznie uzasadnionymi różnicami wysokości oraz zachowanie części starego układu kolejowego.

„Dzięki Freie Mitte wyznaczamy nowe standardy w projektowaniu parków w Wiedniu” - mówi członek zarządu miasta ds. ochrony klimatu, Jürgen Czernohorszky. „Szczególny nacisk kładziemy na zachowanie bioróżnorodności. Obszar ten jest już siedliskiem kilku chronionych gatunków, takich jak ropuchy zielone i jaszczurki piaskowe, i chcemy, aby tak pozostało. W ten sposób powstanie innowacyjny park klimatyczny, który połączy wymagania przyszłych gości parku z interesami ochrony przyrody i gatunków” - dodaje Czernohorszky.

Budowa parku będzie przebiegać w kilku etapach do 2025 roku. Prace rozpoczęły się w lipcu br. od budowy dwóch areałów „Urban Wilderness” i „Park Band 1”, o łącznej powierzchni ok. 2,1 ha. Zakończenie budowy tych dwóch przestrzeni planowane jest na jesień br. W celu ochrony gatunków chronionych podczas całego okresu budowy pracom będzie towarzyszył ekologiczny inspektor nadzoru budowlanego.

Dzika przyroda w mieście: siedlisko dla gatunków chronionych

Miejski obszar dzikiej przyrody o powierzchni ok. 1,6 ha z charakterystycznymi starymi drzewami zostanie w miarę możliwości zachowany. Obszar ten już w przeszłości został zmodernizowany jako ostoja dla gatunków ściśle chronionych poprzez utworzenie dwóch oczek wodnych jako siedlisk tarłowych. „Urban Wilderness” jest obecnie adaptowana jako przestrzeń doświadczeń przyrodniczych, do której po zakończeniu prac będzie można dostać się drewnianymi kładkami. Drewniana kładka i trzy podwyższone punkty obserwacyjne będą również doskonałym miejscem do obserwacji przyrody i poznawania różnorodnej flory i fauny w nowej części parku.

W najbliższych latach na terenie dawnego dworca powstaną: skate park, rowerowy plac zabaw, place zabaw dla dzieci mniejszych i większych, boiska sportowe i trawniki do opalania, strefa dla psów oraz ogrody społeczne. Dodatkowo posadzonych zostanie około 300 nowych drzew, które pozytywnie wpłyną na mikroklimat nowej dzielnicy.

Źródło informacji: Eurocomm-PR

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.07.2021, 11:30
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.