Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Bilans Kapitału Ludzkiego to unikatowy w skali europejskiej monitoring zapotrzebowania na kompetencje na rynku pracy, realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytet Jagielloński od 2009 r. W oparciu o te doświadczenia przeprowadzono badania w 17 branżach, w czasie których określono obecne i przyszłe potrzeby kompetencyjne, a także zidentyfikowano wyzwania stojące przed każdą z branż w wymiarze kompetencyjnym.
Webinary organizowane w ramach „Branżowych czwartków” były okazją do zapoznania się z najnowszymi wynikami badań i wsłuchania się w głosy ekspertów z następujących branż:
- budownictwo,
- chemia,
- finanse,
- gospodarka wodno-ściekowa i rekultywacja,
- handel,
- IT,
- komunikacja marketingowa,
- moda i innowacyjne tekstylia,
- motoryzacja i elektromobilność,
- nowoczesne usługi biznesowe,
- ochrona zdrowia i pomoc społeczna,
- odzysk materiałowy surowców,
- przemysł lotniczo-kosmiczny,
- telekomunikacja i cyberbezpieczeństwo,
- żywność wysokiej jakości.
Spotkania w ramach „Branżowych czwartków” kierowane były przede wszystkim do: przedsiębiorców, przedstawicieli działów HR oraz działów szkoleń i rozwoju, organizacji przedsiębiorców, ekspertów, analityków branżowych, przedstawicieli administracji publicznej i instytucji rynku pracy oraz przedstawicieli instytucji edukacyjnych.
„W trakcie cyklu webinariów zaprezentowaliśmy szczegółowo wyniki badań, które – w postaci raportów i nagrań zarejestrowanych spotkań – są dostępne dla wszystkich na stronie PARP. Eksperci z poszczególnych dziedzin rozmawiali o potrzebach kompetencyjnych pracodawców, niedopasowaniu kompetencyjnym, o przyszłości branż, kształtowanej przez trendy i uwarunkowania bieżące, jak choćby sytuacja na Ukrainie. Wiedza ta z pewnością posłuży Sektorowym Radom ds. Kompetencji, przedsiębiorcom oraz środowisku edukacji" – powiedział Mikołaj Różycki, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
W spotkaniach wzięło udział ponad 1500 słuchaczy, 150 ekspertów, zarówno przedsiębiorców i praktyków z rynku pracy, jak i przedstawicieli środowiska edukacji, w tym 25 uczelni i wiele szkół branżowych. Ważnym i cennym głosem w dyskusji był ten od przedstawicieli poszczególnych Sektorowych Rad ds. Kompetencji.
„Badania BBKL będą prowadzone do końca 2023 roku. Cykl >>Branżowych czwartków<< właściwie się nie kończy. Już jesienią będziemy chcieli zaprosić Państwa na webinary, na których podzielimy się wynikami ogólnopolskich badań Bilansu Kapitału Ludzkiego. Porozmawiamy o sytuacji na rynku pracy, aktywności przedsiębiorstw i kondycji sektora szkoleniowo-rozwojowego. A w przyszłym roku powrócimy do spotkań branżowych, na których będziemy się dzielić wynikami II edycji badań, które już rozpoczęliśmy” – podsumowuje Paulina Zadura, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w PARP.
Projekty BKL, BBKL i BBKL II współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020.
Wszystkie raporty i nagrania ze spotkań „Branżowe czwartki” są dostępne na stronie PARP.
Źródło informacji: PARP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.06.2022, 07:00 |
Źródło informacji | PARP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |