Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Elektrownia jądrowa będzie w Polsce budowana – to jest mój pogląd i ja go podtrzymuję. Jesteśmy dosyć blisko od tego, żeby powstał model finansowy" - powiedział minister energii na konferencji. Tchórzewski tłumaczył, że Polska będzie potrzebowała bezemisyjnego źródła energii, by zrównoważyć emisję źródeł węglowych, na których nadal chce się opierać. Szef resortu energii ma nadzieję, iż budowa pierwszego bloku rozpocznie się jeszcze za jego "pobytu w ministerstwie".
We wrześniu min. Tchórzewski mówił, że na budowę trzech bloków jądrowych trzeba około 75 mld zł do roku 2040, dodając, że jeżeli decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadłaby jeszcze w 2017 r., to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 roku.
Z kolei jesienią ub. r. Departament Energii Jądrowej ME podawał, że w ramach rozważanego modelu założono, iż finansowanie na co najmniej pierwszy blok albo pierwszą elektrownię jądrową będzie "krajowe". "Chodzi nam o to, żeby tego projektu nie zdominowały rynki finansowe. Żeby nie był to projekt finansowy, tylko energetyczny" - mówił wówczas szef departamentu Józef Sobolewski. Podkreślał także, że przeprowadzone analizy wskazują, iż koszty wytwarzania energii w krajowej elektrowni jądrowej w czasie, kiedy mogłaby powstać - będą niższe niż koszty wytwarzania w nowych blokach węglowych.
Model finansowy musi zatwierdzić ME, a podjęcie decyzji o budowie należy do rządu. Po podjęciu tej decyzji przystąpiono by do wyboru wykonawców. Według DEJ ME procedura wyboru dostawcy technologii do elektrowni jądrowej miałaby być dwuetapowa. (PAP)
wkr/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.01.2018, 13:40 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |