Newsletter

W Łodzi debatowano o programie, który ma przeciwdziałać suszy

13.11.2019, 16:39aktualizacja: 13.11.2019, 16:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Program "Stop Suszy", który ma dopomóc przeciwdziałaniu tej klęsce i walce z jej następstwami, został w środę poddany społecznym konsultacjom w Łodzi. 59 proc.województwa łodzkiego to tereny ekstremalnie zagrożone suszą rolniczą.

"Wody Polskie zostały zobowiązane do opracowania programu przeciwdziałania skutkom suszy +Stop Suszy!+. Kończymy go w okresie, gdy przez 2 lata mieliśmy w Polsce permanentną suszę. W Łodzi spotkaliśmy się na ostatniej z 15 konferencji organizowanych w całym kraju; chcielibyśmy zaprezentować program i oczekujemy na tego temat uwag - od mieszkańców i zainteresowanych grup społecznych. Każdy region jest szczególny, różni się od pozostałych, dlatego uwagi te są dla nas bardzo cenne" - zaznaczył prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.

Daca przypomniał, że region łódzki należy do terenów w szczególny sposób dotkniętych niedoborem wody. Według przytoczonych danych 59 proc. terenu województwa to obszary bardzo i ekstremalnie zagrożone suszą rolniczą. Obok panujących w Polsce środkowej warunków klimatycznych i środowiskowych, na zjawisko to wpływa także niska dostępność wód powierzchniowych.

W planie sformułowano 25 działań - związanych zarówno z edukacją, oszczędzaniem wody, jak i skierowanych bezpośrednio do konkretnych sektorów gospodarki, m.in. do rolnictwa odnosi się 7 działań dotyczących np. tworzenia retencji glebowej, opóźniania spływu czy stosowania takich rozwiązań agrotechnicznych, które opóźniają odpływ i zmniejszają zużycie wody. Odrębne wskazania dotyczą retencji na terenach miejskich i zalesionych, a także samego systemu monitorowania suszy i tworzenia struktur dla wypłacania odszkodowań za szkody spowodowane przez tę klęskę.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ dym/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.11.2019, 16:39
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ