Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Na przełomie maja i czerwca będziemy znali dokładne wyniki analizy lokalizacyjnej, dzięki której poznamy obszar przeznaczony pod budowę tej inwestycji. I od tego momentu rozpoczną się intensywne konsultacje z mieszkańcami, tak aby wypracować kompromisowe rozwiązania, wyzwania, jakim jest nabycie gruntów pod tą inwestycję" - powiedział w Sejmie Wild podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, zwanym potocznie specustawą.
Jak dodał, "mamy świadomość, że realizacja tego przedsięwzięcia nie będzie następowała bez problemów". "To inwestycja bezprecedensowa, także ze względu na swoją skalę" - podkreślił Wild.
Wiceminister zaznaczył, że projekt ustawy o CPK, umożliwi jego powstanie, czyli multimodalnego węzła transportowego w samym sercu Polski. Spowoduje on również rozbudowę sieci kolejowej, przemodelowanie systemu transportowego.
"90 proc. terenów potrzebnych do powstania CPK przewidujemy, że uda nam się nabyć (...). Te negocjacje, które rozpoczną się jeszcze w tym roku, potrwają do końca 2019 roku, czyli będą trwały przeszło 1,5 roku. Rzeczpospolita dołoży starań, aby umowy były jak najbardziej korzystne dla lokalnej społeczności, ponieważ pisaliśmy ustawę w taki sposób, aby wyjść jak najdalej na przeciw niepokojom społeczności lokalnej" - powiedział. Dodał, że inwestycja ta musi być prowadzona z poszanowaniem interesów lokalnej społeczności.
Jak mówił, "przygotowując ustawę skupiliśmy się na zapewnieniu skuteczności tej inwestycji i efektywnej kontroli publicznej nad procesami, które będą się na nią składać". (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
aop/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.05.2018, 23:52 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |