Newsletter

Wnioski z Web of Science: pomimo stagnacji na polu publikacji naukowych w Japonii wpływ cytowań nadal istotny

23.03.2017, 11:36aktualizacja: 23.03.2017, 11:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Informatyka, biologia molekularna i immunologia notują największe spadki w ilości cytowań publikacji naukowych.

FILADELFIA, 23 marca 2017 r. /PRNewswire/ - Niedawna analiza danych Web of Science™ firmy Clarivate Analytics, którą objęto wydajność badań naukowych Japonii w ostatniej dekadzie, wskazuje na znaczący spadek w liczbie publikacji naukowych w Japonii oraz niepowodzenie w zakresie dotrzymania kroku innym wiodącym krajom. Wnioski te zostały opublikowane na łamach publikacji The Nature Index, która bada skutki spadającej wydajności Japonii i omawia kroki, które podejmują rządowi decydenci i fundatorzy w celu zaradzenia tej tendencji zniżkowej.

W 2015 roku japońscy naukowcy opublikowali o około 600 artykułów w międzynarodowych, wpływowych publikacjach indeksowanych w Web of Science mniej niż w roku 2005. Spadek ten wynosi zaledwie 1%, jednak udział kraju w publikowanych artykułach w ogóle spadł z 8,4% do 5,2%. Wraz z rosnącą liczbą publikacji liczących się w Web of Science w Chinach i Korei Południowej, udział krajów takich, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy czy Japonia będzie prawdopodobnie spadał ponieważ ogólnoświatowa liczba publikacji jest grą o sumie zerowej.

"Japonia jest przypadkiem szczególnym, ponieważ liczba publikacji nie rośnie nawet w wartościach bezwzględnych - komentuje David Pendlebury, starszy analityk cytowań w firmie Clarivate Analytics. - W 11 dziedzinach Japonia opublikowała mniej artykułów w roku 2015 niż w 2005. W materiałoznawstwie i inżynierii, czyli tradycyjnie mocnych dziedzinach w Japonii, liczba publikacji spadła o ponad 10%. Najbardziej dotkliwe spadki zanotowano w biochemii i biologii molekularnej, informatyce oraz tradycyjnie dobrze stojącej w Japonii immunologii" - dodał analityk. Astronomia jest jedyną dziedziną, która w Japonii wypadła lepiej niż średnia.

Pendlebury zauważa jednak, że w Japonii ciągle pracuje duża liczba światowej klasy naukowców, a kraj jest na czele całego szeregu postępowych specjalizacji. "Jeżeli chodzi o aktywność naukową i jej wydajność, to zawsze znajdą się ciekawe, ukryte historie, zwłaszcza jeżeli zagłębimy się w dane, trochę na wzór obierania warstw cebuli" - dodaje analityk.

Na przykład dane z InCites™, narzędzia analitycznego będącego częścią Web of Science wskazują, że proporcjonalnie do całości publikacji w Japonii artykuły, które znajdują się w czołowych 10% pod względem cytowań notują systematyczne wzrosty w ostatniej dekadzie. Liczba artykułów, które znajdują się w czołowym 1% pod względem wpływu cytowań wzrosła o około 25%. Nawet w dziedzinie takiej, jak immunologia, której całkowita liczba publikacji zmalała o jedną trzecią w ciągu ostatnich 10 lat, zanotowano wzrost w liczbie artykułów w czołowym 1% w porównaniu do całości publikacji z 19% do 26%.

Pendlebury także przytacza konkretne przykłady na dowód elitarności Japońskiego świata nauki: Susumu Kitagawa z Uniwersytetu Kioto, który stworzył elastyczne metalowo-organiczne ramy, Yoshinori Tokura z Uniwersytetu w Tokio, który przoduje w badaniach nad tzw. multiferroizmem i silnie skorelowanymi układami elektronów czy Masatake Haruta z Tokyo Metropolitan University, pionier w katalizacji złotem. „Firma Clarivate Analytics przyznała tej trójce i innym badaczom z Japonii tytuł Laureatów Cytowań, czyli odznaczenie dla tych naukowców, których publikacje zyskały tak dużą liczbę cytowań, że spodziewamy się ich możliwej nominacji do Nagrody Nobla” - komentuje analityk.

"Wnikliwa analiza danych o publikacjach i cytowaniach jest odzwierciedleniem podejścia opartego na danych do tworzenia polityk dotyczących nauki i jej fundowania. Takie podejście może być główną strategią w zakresie odpowiadania na słabości i stawiania na mocne strony" - dodaje Pendlebury.

"Rozumiemy, jak ważne jest wykorzystywanie dokładnych, obiektywnych danych i cytowanych referencji, które z kolei prowadzą do ważnych spostrzeżeń na temat wydajności badań, rozwoju pomysłu lub odkrycia naukowego oraz wpływu innowacyjnych idei na przełomie lat - skomentowała Jessica Turner, globalna dyrektor do spraw badań naukowych i akademickich w firmie Clarivate Analytics. - Od ponad 50 lat służymy społecznościom badań akademickich i naukowych przez zapewnianie danych, którym można ufać, a także szeroko zakrojonej analizy cytowań i ponad 30 lat doświadczenia w bibliometrii. Cieszymy się z tego, że publikacja Nature Index korzysta z naszych danych cytowań Web of Science oraz analiz niestandardowych na rzecz odkrycia ważnych spostrzeżeń w specjalnym raporcie dotyczącym Japonii" - dodała dyrektor.

Więcej informacji o Web of Science.

Clarivate Analytics

Firma Clarivate™ Analytics pozwala zwiększyć tempo innowacji przez zapewnianie sprawdzonych analiz i spostrzeżeń na potrzeby klientów na całym świecie. Klienci firmy mogą odkrywać, chronić i komercjalizować nowe pomysły jeszcze szybciej. Pomagamy klientom, dawniej jako oddział Thomson Reuters specjalizujący się we własności intelektualnej i nauce, poprzez sieć działalności na zasadzie abonamentowej w naszym posiadaniu i zarządzaniu, które skupiają się na badaniach naukowych i pracy badawczej, analityce patentowej, standardach regulacyjnych, danych farmaceutycznych i biotechnologicznych, ochronie znaków towarowych, ochronie marek oraz zarządzaniu własnością intelektualną. Obecnie Clarivate™ Analytics jest niezależną firmą zatrudniającą ponad 4 000 pracowników z oddziałami w ponad 100 krajach na całym świecie, w której posiadaniu znajduje się szereg znanych marek, włączywszy między innymi Web of Science™, Cortellis™, Thomson Innovation™, Derwent World Patents Index™, CompuMark™, MarkMonitor®, Thomson IP Manager™ i Techstreet™. Więcej informacji można znaleźć na stronie Clarivate.com.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/455613/clarivate_logo_for_press_release_Logo.jpg  

Źródło: Clarivate Analytics

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.03.2017, 11:36
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ