Newsletter

Zdrowie i styl życia

30 lat realnej pomocy: jubileusz Ogólnopolskiego Pogotowia dla Osób Doznających Przemocy Domowej „Niebieska Linia”

04.07.2025, 10:20aktualizacja: 04.07.2025, 13:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Ponad 394 tys. rozmów telefonicznych, 28 tys. odpowiedzi e-mailowych, 8 tys. interwencji - to bezcenny dorobek trzech dekad funkcjonowania Ogólnopolskiego Pogotowia „Niebieska Linia”, działającego na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU). Jubileusz zbiega się w czasie z 20-leciem obowiązywania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.

Na samym początku warto przypomnieć cyfry, które często mogą uratować zdrowie, a nawet życie. 800 120 002 - to numer łączący z bezpłatną i całodobową „Niebieską Linią”, pod którym ofiary bądź świadkowie przemocy domowej zawsze znajdą wsparcie psychologiczne, pomoc prawną, a także informacje dotyczące chociażby najbliższych, bezpiecznych placówek zapewniających schronienie. 

„Żadna osoba w swoim domu nie musi znosić upokorzeń, nie musi się bać. Każdy zasługuje na spokój i szacunek. Często pierwszym krokiem w kierunku zmiany swojej sytuacji jest właśnie anonimowa rozmowa telefoniczna. Nasi konsultanci nie oceniają, nie pouczają, z cierpliwością słuchają i towarzyszą w szukaniu rozwiązań. Jeśli doświadczasz przemocy - zadzwoń, porozmawiaj, nie wahaj się szukać pomocy” - mówi Katarzyna Łukowska, zastępca dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Ogólnopolskie Pogotowie dla Osób Doznających Przemocy Domowej „Niebieska Linia” powstało w 1995 roku z inicjatywy Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (obecnie Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom - KCPU). W latach 1995-2006 Pogotowie „Niebieska Linia” prowadzone było przez Instytut Psychologii Zdrowia, a od 2007 roku zadanie to realizowane jest przez zespół Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. 

„Utworzenie Pogotowia stanowiło impuls i fundament do zbudowania kompleksowego >>niebieskiego<< systemu chroniącego osoby doznające przemocy domowej. Powstała na przykład procedura „Niebieskie Karty”, umożliwiająca policjantom dokumentowanie przebiegu interwencji tak, by ułatwić prowadzenie ewentualnych czynności dochodzeniowych. Rozszerzona została definicja przemocy: dotychczas >>rodzinną<< zastąpiła >>domowa<<, gdyż dotyka ona przecież także osoby pozostające w nieformalnych związkach czy relacjach” - wyjaśnia Liliana Krzywicka, przewodnicząca Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej KCPU. 

W związku z jubileuszem 30-lecia Ogólnopolskiego Pogotowia dla Osób Doznających Przemocy Domowej „Niebieska Linia”, a także dwudziestolecia obowiązywania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej (dającej realne narzędzia w zakresie pomocy ofiarom i przeciwdziałaniu przemocy) zorganizowana została w Warszawie konferencja pt. „Od deklaracji do systemu pomocy”. W 13 godzinach dydaktycznych (wykładach, debatach, warsztatach) wzięło udział ok. 180 osób stacjonarnie i ponad 200 osób on-line.

„Nie brakuje dziś wśród nas twórców całego systemu, którym należą się ogromne podziękowania. Wychowali oni kolejne pokolenia pełnych pasji i determinacji osób, których misją jest nie tylko niesienie pomocy osobom doznającym przemocy, ale również szeroko pojęta profilaktyka” - zaznacza Jolanta Terlikowska, dyrektor programowa Instytutu Nowej Kultury, członek Rady ds. Profilaktyki FASD przy KCPU. 

Aktualnie zespół Pogotowia „Niebieska Linia” składa się z 66 osób: konsultantów, prawników, koordynatorów. Ze wsparcia i pomocy mogą korzystać także cudzoziemcy (rozmowy prowadzone w języku angielskim, rosyjskim, ukraińskim), a także osoby głuche (do konsultacji w języku migowym - PJM - wykorzystywany jest komunikator internetowy). 

Warto pamiętać, że przemoc domowa nie zna płci, wieku, adresu zamieszkania, wykształcenia, statusu majątkowego. Jej ofiarą, ale też i sprawcą, może być każdy. Co więcej: nie ogranicza się ona do przemocy fizycznej, przybierając najróżniejsze formy: werbalną, finansową, psychiczną. Niestety te ostatnie często są niedostrzegane lub bagatelizowane nawet przez bezpośrednich świadków (rodzinę, przyjaciół, sąsiadów), choć wyrządzają ofiarom jak najbardziej realną krzywdę.  

„Polskie rozwiązania są często stawiane w Europie za wzór, ale nawet najlepszy system nie będzie prawidłowo działać bez zmiany sposobu myślenia: każdego człowieka i całego społeczeństwa. Dla żadnej formy przemocy nie może być po prostu nawet minimalnego przyzwolenia” - podkreśla Katarzyna Łukowska.

Najnowszy spot Ogólnopolskiego Pogotowia dla Osób Doznających Przemocy Domowej „Niebieska Linia”

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.07.2025, 10:20
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ