Newsletter

Zdrowie i styl życia

Diabetycy wśród uczestników 73. Tour de Pologne

12.07.2016, 12:25aktualizacja: 12.07.2016, 12:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tour de Pologne, fot. 5
Tour de Pologne, fot. 5
W 73. Tour de Pologne startuje pierwsza na świecie drużyna kolarska składająca się wyłącznie z osób z cukrzycą, międzynarodowy Team Novo Nordisk. Profesjonalny zespół diabetyków to nie wszystko. W starciu amatorskim TdP ścigać się będzie drużyna składająca się z ambasadorów kampanii "Ścigamy się z cukrzycą". Ich celem jest zwrócenie uwagi na profilaktykę i leczenie cukrzycy oraz rolę edukacji i aktywności fizycznej w kontroli tej przewlekłej choroby.

Team Novo Nordisk jest pierwszą i jak do tej pory jedyną drużyną sportową na świecie złożoną wyłącznie z osób z cukrzycą. Organizatorzy wyścigu Tour de Pologne przyznali jej dziką kartę. Podczas konferencji prasowej w Warszawie jego członkowie zapewniali, że są gotowi do rywalizacji z najlepszymi zawodnikami z całego świata i nie liczą na taryfę ulgową.

W drużynie Novo Nordisk są rowerzyści, triatloniści i biegacze: Stephen Clancy (Irlandia), Nicolas Lefrançois (Francja), David Lozano (Hiszpania), Javier Megias (Hiszpania), Charles Planet (Francja), Andrea Peron (Włochy), Martijn Verschoor (Holandia) i Chris Williams (Australia).

Członkowie drużyny zamierzają udowodnić na trasie, że pomimo cukrzycy można osiągać sportowe sukcesy i wysoką jakość życia. Podczas spotkań z kibicami będą opowiadać o swoich doświadczeniach w walce z chorobą oraz zachęcać wszystkich do uprawiania sportu i aktywnej rekreacji.

"Aktywność fizyczna jest integralnym elementem leczenia cukrzycy" - powiedziała prof. dr hab. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Dr Rafael Castol, dyrektor medyczny Teamu Novo Nordisk podkreślił, że sport wyczynowy dla osób cierpiących na cukrzycę jest nie tylko wyzwaniem, ale i ogromną szansą na bardzo dobre wyniki. Wymaga to jednak indywidualnego podejścia, stosowania różnych metod terapii oraz dyscypliny i odpowiedzialności.

Prof. Zozulińska-Ziółkiewicz podkreśliła, że dzięki systematycznym treningom osoby z cukrzycą typu 1 mają lepszą wydolność fizyczną, lepsze wyrównanie metaboliczne i lepsze ciśnienie tętnicze. Ponadto u aktywnych sportowo diabetyków znacznie spada ryzyko powikłań, które mogą prowadzić nawet do kalectwa i przedwczesnej śmierci. "Cukrzycy aktywni fizycznie mają szansę na dłuższe życie i lepszy dobrostan psychiczny” - zapewniła lekarka. Dodała, że najlepsze efekty osiągają pacjenci, którzy wiedzą jak się posługiwać metodami intensywnej insulinoterapii i jak „dopasowywać dawki insuliny do potrzeb organizmu". Według niej tacy pacjenci nigdy nie mają żadnych problemów z hipoglikemią.

Martijn Verschoor (Holandia) zapewnił, że ekipa Novo Nordisk przybyła do Polski mocno zmotywowana "nie tylko po to, żeby ten wyścig przejechać, ale i jak najlepiej zaprezentować". Jego zdaniem kibice TdP zobaczą kolarzy teamu złożonego z samych diabetyków w wielu „ucieczkach”. Sam czuje się świetnie i już planuje wystartować w Tour de France w 2021 roku.

Natomiast ambasadorzy kampanii „Ścigamy się z cukrzycą” wystartują 17 lipca w Bukowinie Tatrzańskiej i pokonają jedną rundę szóstego, królewskiego etapu TdP. Będą się wspinać na Ząb, Ścianę BUKOVINA i Wierch Rusiński, aby na koniec finiszować pod górę w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie w 2014 roku w imponującym stylu zwyciężył Rafał Majka.

Kapitanem drużyny amatorów jest polski wioślarz i olimpijczyk z Pekinu Michał Jeliński, który cierpi na cukrzycę od 2003 roku. W skład jego drużyny wejdą prof. dr hab. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, europoseł i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, Karolina Jany, Krzysztof Majak, Ewelina Bojdzińska, Piotr Demianiuk oraz Przemek Kotulski.

Michał Jeliński przypomniał, że największe swoje sukcesy sportowe osiągał będąc już pod opieką diabetologów. Zapewniał, że nigdy nie liczył na taryfę ulgową jako sportowiec i cały czas cieszył się zaufaniem trenera i kolegów.

"Aby być dobrze wyrównanym, być zdrowym pacjentem, trzeba być aktywnym fizycznie" - podkreślił olimpijczyk.

"Każdy człowiek z cukrzycą, niezależnie od jej typu, powinien być bardziej aktywny fizycznie niż wtedy, gdyby tej choroby nie miał" - podkreśliła prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

Na trasie wyścigu Tour de Pologne pojawią się także miasteczka „Ścigamy się z cukrzycą”. Każdy, kto je odwiedzi, będzie mógł skorzystać z bezpłatnego badania cukru w diabetobusie oraz z konsultacji podologicznej (badanie stopy cukrzycowej). Ponadto na miłośników kolarstwa czekać będzie profesjonalny symulator rowerowy, na którym będzie można poczuć się jak jeden z zawodników Teamu Novo Nordisk.

W 73. Tour de Pologne startuje dwustu kolarzy z 25 ekip. Wyścig zakończy się 18 lipca jazdą indywidualną na czas w Krakowie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.07.2016, 12:25
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii