Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Prof. Cohen w piątek, 12 marca był gościem specjalnym PAP podczas trwającego od piątku do niedzieli (12-14 marca) #FakeHunter Challenge/Szczepienia – konkursu dla internautów, polegającego na tropieniu nieprawdziwych informacji i weryfikowaniu doniesień pojawiających się w internecie.
„Kiedy w grudniu 2020 zaczynaliśmy w Izraelu kampanię szczepień, 50 proc. ludzi było przekonanych do szczepień, 30 proc. niezdecydowanych a 20 proc. – głównie przedstawiciele społeczności ortodoksyjnych, w tym arabskich – zdecydowanie przeciwnych” – mówił Cyrille Cohen.
Zadaniem, jakie postawili sobie izraelscy eksperci było przekonanie tych 30 proc. wahających się. „Ta grupa wahających się była również głównym celem rozpowszechnianych w sieci fake newsów” – zauważył profesor.
Według niego, wśród fake newsów najgroźniejsze były treści opierające się na kłamliwych twierdzeniach, że szczepienia powodują bezpłodność lub poronienia oraz że zakodowane w szczepionce tzw. białko kolcowe (czyli białko S, z którego zbudowane są kolce wirusa SARS-CoV-2), jest w rzeczywistości aktywnym wirusem i szczepienie równa się zakażeniu. Jak zauważył prof. Cohen, miało to duży wpływ szczególnie na społeczność arabską, dla której kwestia płodności ma ogromne znaczenie.
Znacznie mniejszy wpływ na decyzje wywarły twierdzenia w stylu: „szczepionki zawierają mikrochipy Billa Gatesa”.
Według doradcy rządu Izraela ds. szczepień, dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu wielu osób w tym kraju, w tym głównie ekspertów medycznych, fake newsy straciły na znaczeniu i straciły siłę oddziaływania.
„Pomogliśmy ludziom podjąć świadome decyzje oparte na faktach. Szczepienie jest dobrowolne, nikt do niego nie zmusza. 55 proc. całej populacji Izraela jest już zaszczepiona i ludzie widzą, że nic złego się nie dzieje” – podkreślił Cohen.
Prof. Cohen dodał, że dzięki intensywnej kampanii zachęcającej do szczepień, liczba osób zakażonych znacznie się zmniejszyła. W styczniu i w lutym ilość nowych zakażeń wahała się na poziomie 10 tys. przypadków dziennie, teraz jest ich o 80 proc. mniej. Znacznie spadła również liczba osób hospitalizowanych, obniżyła się również śmiertelność.
Zdaniem prof. Cohena, sukces kampanii szczepień opierał się również na zapewnieniu dobrej logistyki, zorganizowaniu 400 ośrodków szczepień na terenie kraju, wyselekcjonowaniu grup społecznych, które należy zaszczepić i maksymalnie ułatwionej procedurze zapisu na sczepienie. Aktualnie ponad 90 proc. osób powyżej 60 roku życia w Izraelu otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki.
Walka z fake newsami w Izraelu nie była jednak łatwa. M.in. 8 lutego izraelskie media alarmowały, że ośrodki prowadzące szczepienia zanotowały gwałtowny, 50-procentowy spadek ilości osób chcących się zaszczepić.
Przedstawiciele władz Izraela obwiniali za ten stan internetową kampanię fake newsów, rozpowszechniającą fałszywe informacje o szkodliwości szczepionki. Telewizja ILTV przytoczyła przykład jednej z grup społecznościowych na Facebooku, która nakłaniała tysiące swoich obserwujących do umówienia się na szczepienie, żeby je w ostatniej chwili odwołać i w ten sposób wymusić zniszczenie dawki, która straci ważność.
Prof. Cyrille Cohen jest wybitnym specjalistą w dziedzinie immunoterapii nowotworów i członkiem izraelskich agencji zajmujących się zatwierdzaniem badań klinicznych opartych na terapii genowej oraz komórkowej. Zasiada również w krajowej komisji doradczej ds. wirusa SARS-CoV-2 przy Ministerstwie Zdrowia Izraela. Jest autorem ponad 70 publikacji.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.03.2021, 15:10 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych