Newsletter

Zdrowie i styl życia

Dostęp do terapii HETA poprawił rokowanie pacjentów z SM

17.07.2024, 14:50aktualizacja: 17.07.2024, 15:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ Kadr z filmu
PAP/ Kadr z filmu
Żyjemy obecnie w erze skutecznego leczenia immunomodulującego. Co więcej, obecnie terapie o wysokiej skuteczności są w Polsce refundowane dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym od samego początku choroby, hamując jej aktywność, występowanie rzutów i zmian rezonansowych - tłumaczy prof. Monika Adamczyk-Sowa.

Stwardnienie rozsiane to choroba przewlekła, która trwa do końca życia pacjenta. Nieleczona może doprowadzać do znacznej niesprawności.

„Całe szczęście, żyjemy obecnie w erze skutecznego leczenia immunomodulującego. Co więcej, obecnie terapie o wysokiej skuteczności (ang. highly efficacy treatment agents, HETA) są w Polsce refundowane dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym od samego początku choroby, hamując jej aktywność, występowanie rzutów i zmian rezonansowych. Jest to novum i duże osiągnięcie, z którego my - jako klinicyści - bardzo się cieszymy i często korzystamy” - mówi prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

W tej chwili lekarze dysponują prawie 20 preparatami do leczenia immunomodulującego chorych na SM. Stąd wybór personalizowanej, czyli najlepszej terapii dla danego pacjenta jest sztuką.

„Oczywiście, zawsze wspólnie z chorym omawiamy wszystkie czynniki, które są związane z wyborem ścieżki leczenia. Pytamy o preferencje, styl życia, choroby współistniejące, plany prokreacyjne. Optymalną formułą dobierania terapii immunomodulującej jest tzw. shared decision-making, czyli ustalenie trybu leczenia na podstawie danych zebranych podczas wywiadu i w porozumieniu z pacjentem. Nie zapominajmy jednak, że odpowiedzialność za dobór terapii zawsze spoczywa na lekarzu prowadzącym” - wyjaśnia specjalistka.

Źródło informacji: Puls Medycyny
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 17.07.2024, 14:50
Źródło informacji Puls Medycyny
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii