Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Naukowcy wzięli pod uwagę biomarkery nikotyny, charakterystyczne dla tytoniu nitrozoaminy oraz lotne związki organiczne. W próbkach krwi, moczu i śliny pobranych od osób, które porzuciły tradycyjne papierosy na rzecz e-papierosa, po 6 miesiącach zaobserwowano zdecydowanie mniej substancji toksycznych, w tym substancji kancerogennych, niż w próbkach osób, które kontynuowały palenie tytoniu. U użytkowników e-papierosów poziom NNAL, związku odpowiedzialnego za rozwój raka płuca, był aż 97,5% niższy. Odpowiednio niżej były także wskaźniki innych substancji rakotwórczych: akrylonitrylu, butadienu i akroleiny. Pierwsze oznaki poprawy zauważono już po 30 dniach tytoniowej abstynencji.
Jak podkreślają autorzy raportu, korzystniejsze zmiany odnotowano u użytkowników, którzy całkowicie zrezygnowali z palenia papierosów tradycyjnych na rzecz elektronicznej używki.
Praca zespołu prowadzonego pod kierownictwem doktora Liona Shahaba wpisuje się w trwającą debatę na temat potencjału papierosów elektronicznych w redukcji szkód wywołanych paleniem papierosów tradycyjnych. Jak podkreślają autorzy, jest to jedno z pierwszych badań dotyczących długofalowego wpływu e-papierosów na zdrowie palaczy. Według Alison Cox z Cancer Research uzyskane wyniki wskazują rosnącą ilość dowodów przemawiających za tezą, że papierosy elektroniczne są bezpieczniejszą alternatywą dla papierosów tradycyjnych i mogą stanowić pomocne narzędzie w rzucaniu palenia przez osoby uzależnione.
O niższej szkodliwości papierosów elektronicznych w porównaniu do ich tradycyjnych odpowiedników mówi też opublikowany w zeszłym roku przez Public Health England raport, zawierający opracowanie najważniejszych badań poświęconych e-papierosom. Według autorów raportu papierosy elektroniczne są ok. 95% mniej szkodliwe niż palenie tytoniu.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.02.2017, 13:07 |
Źródło informacji | eSmoking Association |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Rugby na polskiej wsi - Rebel Kocmyrzów-Luborzyca
- 18.12.2024, 12:31
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Klub Rebel Kocmyrzów-Luborzyca