Newsletter

Zdrowie i styl życia

Eksperci przewidują, że integracja ze sobą nowoczesnych wyrobów medycznych, spersonalizowana opieka i skupienie uwagi na cukrzycy typu 2 znajdą się wśród głównych trendów opieki diabetologicznej najbliższej dekady

14.11.2024, 17:09aktualizacja: 14.11.2024, 17:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

ExpertPR
ExpertPR

Z opublikowanego dziś raportu dotyczącego opieki diabetologicznej (Raport) wynika, że w najbliższą dekadę powinniśmy wejść zarówno z optymizmem, jak i z postanowieniem, żeby stawić czoła bezprecedensowym wyzwaniom. Opublikowany przez firmę Abbott raport „Przyszłość opieki diabetologicznej - opinia ekspercka” zawiera stanowisko 20 czołowych ekspertów w dziedzinie diabetologii z całej Europy. W raporcie podkreśla się cztery najważniejsze trendy, które będą kształtować przyszłość opieki diabetologicznej: integracja ze sobą wyrobów medycznych, spersonalizowana opieka, skupienie uwagi na cukrzycy typu 2 oraz nowoczesne terapie.

Najważniejsze informacje: 

• Integracja nowoczesnych wyrobów medycznych: raport podkreśla, że rosnące wykorzystanie hybrydowych systemów zamkniętej pętli czy systemów automatycznego podawania insuliny (ang. automated insulin delivery system, AID) to powód do optymizmu. Eksperci wskazują na potencjalny wpływ, jaki może mieć sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) na udoskonalenie hybrydowych systemów zamkniętej pętli - większa dokładność i personalizacja przełożą się na lepszą kontrolę glikemii, co przybliży do opracowania sztucznej trzustki lub systemu w pełni zamkniętej pętli. Systemy zamkniętej pętli są w pełni automatyczne - umożliwiają pomiar stężenia glukozy w czasie rzeczywistym oraz podawanie odpowiedniej dawki insuliny.

• Spersonalizowana opieka: w raporcie podkreślono również, jak spersonalizowana opieka wpłynie na sposób kontrolowania cukrzycy w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Systemy ciągłego monitorowania glikemii (ang. continuous glucose monitoring, CGM) stale ewoluują - obecnie nie tylko umożliwiają podawanie lepiej dobranych dawek insuliny, lecz też dają wgląd w odpowiedź glikemiczną pacjenta na spożywane posiłki i styl życia, umożliwiając odpowiednią modyfikację zachowania. Innym ważnym osiągnięciem jest wynalezienie insuliny reagującej na glukozę, tak zwanej „inteligentnej insuliny”, która automatycznie reaguje na wahania stężenia glukozy we krwi. Inteligentna insulina może pomóc utrzymać stałe stężenie glukozy we krwi i ograniczyć ryzyko występowania epizodów hipoglikemii lub hiperglikemii. 

• Pilna potrzeba skupienia uwagi na wyzwaniach związanych z cukrzycą typu 2: spośród wszystkich wyzwań wskazanych w raporcie największym jest pilna potrzeba walki z cukrzycą typu 2. W raporcie podkreśla się spodziewany wzrost liczby chorych i obciążenia, i tak już przeciążonych systemów ochrony zdrowia. Eksperci wyrażają swoje zaniepokojenie tym, że błędne postrzeganie tego schorzenia doprowadziło do przekonania, iż chorzy na cukrzycę typu 2 są sami sobie „winni”, co przekłada się na niezamierzone konsekwencje zdrowotne - pacjenci nie są objęci niezbędną opieką. Eksperci podkreślają potrzebę wcześniejszego dostępu do takich narzędzi, jak system CGM, dla chorych na cukrzycę typu 2. 

• Zaawansowane terapie: w raporcie poruszono też kwestię potencjalnych postępów w terapiach, takich jak wykorzystanie komórek macierzystych do zastąpienia komórek beta wytwarzających insulinę, co istotnie poprawi zdolność organizmu do kontrolowania stężenia glukozy we krwi oraz ograniczy potrzebę podawania insuliny we wstrzyknięciach [3]. Badania są obecnie na bardzo wczesnym etapie, ale jeśli zakończą się sukcesem, zastępcza terapia komórkowa stanie się ważnym kamieniem milowym w leczeniu cukrzycy. 

Cukrzyca w Europie

Cukrzyca nadal stanowi jedno z największych wyzwań dla systemu ochrony zdrowia na całym świecie - dotyka 1 na 10 osób dorosłych [4]. W Europie 64 miliony osób choruje na cukrzycę. Oczekuje się, że do 2030 r. liczba ta wzrośnie do 67 milionów. Szacuje się, że u jednej na trzy osoby chore na cukrzycę choroba pozostaje nierozpoznana [5], [6].

Informacje o raporcie „Przyszłość opieki diabetologicznej”

Firma Abbott powołała zespół konsultingowy „Thinks”, w skład którego weszło dwudziestu kluczowych liderów opinii (KOL) z ośmiu krajów europejskich. Ich zadaniem było wskazanie trendów, które w najbliższej dekadzie zmienią opiekę diabetologiczną, a także opisanie ich wpływu na życie osób chorych na cukrzycę. Czołowi przedstawiciele personelu medycznego, środowiska akademickiego, decydentów, liderów diabetologicznych organizacji charytatywnych oraz inwestorów z branży technologii medycznych podzielili się swoimi opiniami na podstawie własnych doświadczeń zawodowych.

Więcej informacji można znaleźć w raporcie „Przyszłość opieki diabetologicznej” (Raport).

Piśmiennictwo:

[1] IDF Diabetes Atlas
[2] Global inequity in diabetes (thelancet.com)
[3] Behind the headlines: Stem cell therapy for type 1 diabetes
[4] https://idf.org/news/diabetes-now-affects-one-in-10-adults-worldwide/
[5] https://idf.org/europe/media/uploads/sites/2/2023/06/IDF-Europe_Type-2-Diabetes.-A-preventable-catastrophe.pdf
[6] https://www.who.int/europe/news-room/fact-sheets/item/diabetes

Źródło informacji: ExpertPR

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.11.2024, 17:09
Źródło informacji ExpertPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii