Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Europosłowie z Komisji Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) wysłuchali wypowiedzi ekspertów z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie skuteczności szczepionek przeciwko mutacjom koronawirusa.
Było to najnowsze z serii spotkań i wydarzeń, podczas których kluczowi gracze na bieżąco informują Parlament Europejski o swojej pracy w walce z pandemią.
Trzy główne warianty w UE
Szef nadzoru w ECDC dr Bruno Ciancio powiedział, że w tej chwili w UE obecne są trzy główne warianty budzące obawy: brytyjski, południowoafrykański i brazylijski.
Według eksperta, na podstawie obecnej wiedzy na temat wariantów modele ECDC przewidują, że obecne środki i strategia szczepień wprowadzona przez UE będą nadal skuteczne, ale podkreślił znaczenie śledzenia przez kraje wariantów i ich rozprzestrzeniania się.
Dotychczas w grupie krajów UE, Islandii, Liechtensteinie i Norwegii odnotowano 24 tys. przypadków wariantu brytyjskiego koronawirusa w 28 krajach, 900 przypadków wariantu południowoafrykańskiego w 18 krajach oraz 200 przypadków wariantu brazylijskiego w 9 krajach.
Szybsze zatwierdzanie szczepionek
Przewodniczący awaryjnej grupy zadaniowej ds. COVID-19 w EMA dr Marco Cavaleri powiedział, że Europejska Agencja Leków ściśle monitoruje badania dot. skuteczności szczepionek przeciwko nowym wariantom koronawirusa.
Według niego, proces zatwierdzania szczepionek przystosowanych do nowych wariantów byłby szybszy. „Producenci nie muszą ponownie przesyłać wszystkich materiałów od zera, ale zostaną one zatwierdzone jako zmiana dawek, które doprowadziły do pierwszego zatwierdzenia szczepionki. To zaoszczędzi dużo czasu, a proces będzie prostszy i bardziej elastyczny” – wyjaśnił.
WHO: potrzeba globalnie skoordynowanej reakcji
Dyrektor ds. szczepionek i leków biologicznych w WHO Katherine O'Brien podkreśliła potrzebę globalnie skoordynowanej reakcji, aby zapewnić właściwy nadzór i ocenę wariantów, mierzenie ich potencjalnego wpływu na szczepionki, modyfikacje składu szczepionek oraz dostęp do szczepionek i ich alokację.
Podkreśliła również znaczenie kierowanego do społeczeństwa przekazu, aby podnosić zaufanie publiczne, a także z powodu wysokiego ryzyka dezinformacji na temat skuteczności istniejących szczepionek.
UE chce wspierać partnerstwo między wszystkimi stronami
Komisja Europejska zareagowała na nowe warianty koronawirusa, przedstawiając w poniedziałek parlamentarnej komisji ENVI plan gotowości Inkubator HERA. Jego celem jest koordynacja naukowców, przemysłu, organów regulacyjnych i władz publicznych, aby zapewnić szybki rozwój, zatwierdzanie i wystarczającą produkcję szczepionek przeciw nowym wariantom.
Inkubator HERA skoncentruje się na: szybkim wykrywaniu i adaptacji do wariantów wirusów, szybszym zatwierdzaniu szczepionek oraz większych mocach produkcyjnych.
Źródło informacji: EuroPAP News
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.03.2021, 08:11 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |