Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Po raz pierwszy publiczność MoMA w Nowym Jorku będzie miała okazję zobaczyć historycznego Fiata 500F, które muzeum zakupiło w ubiegłym roku. Auto będzie wystawione na wystawie "The Value of Good Design” otwartej od 10 lutego do 27 maja 2019 w słynnym nowojorskim Muzeum, opowiadającej historię przemysłowego wzornictwa.
„Fiat 500 jest jedyną ikoną włoskiego stylu, która nigdy nie wyszła z mody i która dzięki swoim niepowtarzalnym cechom oraz wyrazistemu charakterowi zyskała, na przestrzeni dziesiątek lat, niezliczoną rzeszę miłośników na całym świecie” – powiedział Luca Napolitano, dyrektor Fiata i Abartha na regionu EMEA. – „Od 1957 roku, Fiat 500 wnosił odrobinę koloru oraz uśmiechu w szarą rzeczywistość swoich klientów w każdym zakątku globu, stając się ambasadorem Włoch i znaną ikoną wzornictwa i stylu +Made in Italy+".
Fiat 500
Wystawiany w MoMA model to Fiat 500 serii F, najsłynniejsza 500 w historii, produkowana w latach 1965-1972. Jeśli dodamy inne wersje (Sport, D, L, R) pierwszej generacji, to między 1957 a 1975 rokiem zostało wyprodukowanych w sumie ponad cztery miliony aut. Znakiem rozpoznawczym tego samochodu jest funkcjonalność oraz zastosowanie eleganckich i ekonomicznych materiałów. U podstaw konceptu Fiata 500 była idea, by wysokiej jakości wzornictwo było przystępne dla wszystkich. Rozwój niezawodnych i ekonomicznych samochodów, jak Fiat 500, miał na celu przede wszystkim zmotoryzowanie kontynentu europejskiego po wojnie.
Poprzez design i swoje kluczowe znaczenie we włoskiej historii lat 50. XX w., Fiat 500 w połączeniu z innymi kolekcjami wystawianymi w MoMA, reprezentuje wiele typowych cech modernistycznego wzornictwa tamtych czasów.
Powszechnie nazywana “Cinquecento", nowa 500 została zaprojektowana przez Dantego Giacosa, projektanta i inżyniera, i wprowadzona na rynek w 1957 roku. Pracujący dla Fiata od 1927 roku Giacosa, w swojej 43-letniej karierze był pomysłodawcą wielu ważnych dla Fiata projektów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje oryginalna 500 "Topolino", a następnie "Nowa" 500.
Fiat 500, kompaktowy miejski samochód z silnikiem umieszczonym z tyłu, został zaprojektowany, jako ekonomiczny pojazd dla masowej motoryzacji. Pomimo niewielkich rozmiarów zewnętrznych, projekt Giacosy maksymalizował przestrzeń wewnątrz, zapewniając zaskakująco dużo miejsca, by pomieścić czterech pasażerów. Montowany w standardzie składany dach z tkaniny nadawał temu ekonomicznemu samochodowi luksusowego charakteru, redukując jednocześnie użycie stali, niezwykle cennego w tamtych czasach materiału wykorzystywanego w produkcji.
Po wielu latach od tego bezdyskusyjnego sukcesu, w 2007 roku nastąpiło wprowadzenie na rynek samochodu nowej generacji. Dzisiejsza 500, tak samo jak jej znamienity protoplasta, natychmiast odniosła ogromny sukces na całym świecie, zdobywając wiele nagród, w tym tytuł “Samochodu Roku " oraz "Compasso d'oro".
“The Value of Good Design"
Wystawa "The Value of Good Design" (10 lutego - 27 maja 2019) charakteryzuje się bogactwem przedmiotów użytkowych i artykułów gospodarstwa domowego, od wyrobów ceramicznych, szklanych, elektroniki, artykułów sportowych, aż po zabawki i grafiki. Wykorzystuje demokratyczny potencjał designu, rozpoczynając od inicjatyw Good Design MoMA z końca lat 30. aż po lata 50. oraz eksponując współczesne produkty o eleganckim wyglądzie i dobrym stosunku jakości do ceny. Eksponuje Fiata 500, jako doskonały przykład sztuki z dziedziny motoryzacji. Koncepcja Good Design wyszła nawet poza MoMA. Rządy obydwóch bloków walczących w zimnej wojnie wykorzystywały ją, jako istotne narzędzie odbudowy socjalno-ekonomicznej i postępu technologicznego w latach bezpośrednio po II wojnie światowej, a 500 jest tego doskonałym przykładem.
Wystawa skłania odbiorców do zadania sobie pytania, jakie znaczenie przyjmuje dzisiaj koncepcja „Good Design”, pochylając się jednocześnie nad tematem wartości połowy XX wieku i jak mogą one zostać przełożone i przedefiniowane dla społeczeństwa XXI wieku. Odwiedzający mogą wyrobić swoje własne zdanie w tej kwestii, oglądając produkowane jeszcze klasyki i obserwując, jak MoMA poprzez swój design store stał się wykładnią nowych idei dla międzynarodowego rynku.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.12.2018, 15:06 |
Źródło informacji | FCA Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
W pacjencie zawsze widzieć człowieka. Rusza druga edycja konkursu Leczmy z troską!
Nowoczesna medycyna nieustannie przekracza kolejne granice, udoskonalając terapie i pomagając kolejnym pacjentom. Bez zmian pozostają jednak codzienne potrzeby chorego człowieka - poza skutecznym leczeniem niezbędne mu są uwaga, nadzieja, pocieszenie, ukojenie lęku i wsparcie; życzliwa rozmowa, na którą zabiegany personel medyczny nie zawsze ma czas i siły. Najszybciej zdrowieje ten, kto nie jest sam.- 20.05.2025, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: TEVA
-
NCCN przyłącza się do światowych organizacji na rzecz walki z rakiem na pierwszym międzynarodowym spotkaniu szkoleniowo-mentorskim w sprawie planów leczenia onkologicznego
Stowarzyszenie National Comprehensive Cancer Network z siedzibą w USA znalazło się wśród przedstawicieli nawet 75 krajów biorących udział w Cancer Planners Forum w Genewie w Szwajcarii.- 14.05.2025, 13:46
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PR Newswire
-
Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie PAP
Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.- 14.05.2025, 09:11
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ