Newsletter

Zdrowie i styl życia

Firma Abbott wprowadza w Polsce nową generację systemu FreeStyle Libre 2, który od 1 stycznia 2023 roku będzie refundowany dla dzieci i dorosłych z cukrzycą

05.12.2022, 11:55aktualizacja: 05.12.2022, 12:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Abbott (1)
Abbott (1)
• System FreeStyle Libre® 2 umożliwia uzyskiwanie w czasie rzeczywistym alarmów o zbyt wysokim lub zbyt niskim stężeniu glukozy.

• System FreeStyle Libre® 2 zachowuje wysoką dokładność, dokonywanych co 1 minutę, pomiarów stężenia glukozy jak system FreeStyle Libre pierwszej generacji.

• Od 1 stycznia 2023 r. system FreeStyle Libre 2 będzie refundowany dla nowych grup pacjentów z cukrzycą.

Firma Abbott ogłosiła wprowadzenie na rynek systemu FreeStyle Libre 2, rewolucyjnego rozwiązania technologicznego nowej generacji dla osób z cukrzycą, który zostanie udostępniony w Polsce 12 grudnia 2022 r. Nowa generacja systemu oferuje opcjonalne alarmy ostrzegające o zbyt niskim lub zbyt wysokim stężeniu glukozy. Od 1 stycznia 2023r. system FreeStyle Libre 2 będzie refundowany dla dorosłych z cukrzycą stosujących co najmniej 3 iniekcje insuliny dziennie, dzieci z cukrzycą typu 1. lub 3., ciężarnych stosujących insulinoterapię, a także osób ze znaczącymi zaburzeniami widzenia leczonych insuliną.

Jako światowy lider w dziedzinie monitorowania glikemii opartego na sensorach [1], firma Abbott nieustannie angażuje się w dostarczanie przełomowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym osoby z cukrzycą mogą kontrolować stężenie glukozy. System FreeStyle Libre 2 zapewnia dokładne odczyty stężenia glukozy, bez konieczności bolesnego nakłuwania opuszków palców [2].

Do końca 2022 roku system FreeStyle Libre był refundowany dla dzieci w wieku 4-18 lat z cukrzycą typu 1. lub 3. W listopadzie br. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wprowadzenie od 1 stycznia 2023 refundacji dla nowych grup pacjentów. Dodatkowo rozszerzono grono uprawnionych do wystawiania zleceń na sensory m.in. o lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, kardiologów i ginekologów [3].

„Szersza refundacja technologii FreeStyle Libre to bardzo ważny krok, który pozytywnie wpłynie na samokontrolę cukrzycy i umożliwi lekarzowi prowadzącemu oraz innym specjalistom zaangażowanym w opiekę nad pacjentem szersze spojrzenie na wartości glikemii, a to pozwoli na lepszy dobór leczenia - mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lepsza kontrola cukrzycy poprzez ciągłe monitorowanie prowadzi do mniejszej liczby powikłań i wyższej jakości życia. W końcu, dla ogromnej grupy osób cierpiących na cukrzycę, nie tylko typu 1, zapaliło się zielone światło” - dodaje profesor Czupryniak.

Jak działa FreeStyle Libre 2

System FreeStyle Libre 2 dokonuje pomiarów stężenia glukozy w płynie śródtkanowym co 1 minutę. Dzięki połączeniu bluetooth umożliwia pacjentowi otrzymywanie na smartfon z zainstalowaną dedykowaną aplikacją alarmów dźwiękowych lub poprzez wibrację o zbyt niskim lub zbyt wysokim stężeniu glukozy. System pozwala także ocenić kierunek i tempo zmian stężenia glukozy w ciągu najbliższego okresu, co znacząco ułatwia pacjentom zrozumienie zmian glikemii zachodzących pod wpływem stosowanego leczenia, aktywności lub posiłku, a przede wszystkim na dostosowanie swojego postępowania tak, aby uniknąć nieprawidłowych wartości. Sensor pozwala także oceniać zmiany stężenia glukozy w przeszłości. Wszystkie te informacje dostępne są bez konieczności nakłuwania palca [2,4].

„System FreeStyle Libre 2 oferuje dodatkowe korzyści dla osób chorych na cukrzycę, dając im możliwość korzystania z alarmów. Jest to wielka zaleta dla osób z cukrzycą, szczególnie dzieci lub osób o podwyższonym ryzyku hipoglikemii - mówi Sylwia Borowska-Kurek, Country Manager Diabetes Care, Abbott. FreeStyle Libre pomaga osobom chorym na cukrzycę osiągać coraz lepsze efekty zdrowotne, o czym świadczą zarówno badania kliniczne, jak i dane z codziennej praktyki zebrane od ponad pół miliona użytkowników na całym świecie” - dodaje Sylwia Borowska-Kurek.

Dane z codziennej praktyki oraz badania kliniczne wykazały, że jego wykorzystanie pozwala na lepszą kontrolę glikemii, skrócenie czasu hipoglikemii i hiperglikemii, dłuższy czas przebywania w optymalnym zakresie stężenia glukozy oraz poprawę wartości HbA1c. Ponadto badanie opublikowane w „British Medical Journal” pokazuje, że korzystanie z systemu FreeStyle Libre wiąże się z poprawą jakości życia, a wskaźnik absencji w pracy i przyjęć do szpitala związanych z cukrzycą zmniejsza się o dwie trzecie w ciągu roku [5-8].

Freestyle Libre jest najczęściej używanym systemem ciągłego monitorowania glikemii na świecie, pomagając milionom osób z cukrzycą mieszkających w ponad 60 krajach w łatwy sposób kontrolować stężenie glukozy [1].

O firmie Abbott

Abbott jest światowym liderem w dziedzinie ochrony zdrowia, który pomaga chorym żyć pełniej na wszystkich etapach życia. Firma jest zaangażowana w dostarczanie przełomowych rozwiązań w zakresie diagnostyki, aparatury medycznej, żywieniu i lekach generycznych. 113 tys. współpracowników firmy jest codziennie zaangażowanych w pracę nad poprawą jakości życia dla ludzi w 160 krajach.

Dowiedz się więcej o Abbott na: www.abbott.com, na LinkedIn: www.linkedin.com/company/abbott-/, na Facebooku pod adresem www.facebook.com/Abbott oraz na Twitterze @AbbottNews i @AbbottGlobal.

[1] Dane w aktach, Abbott Diabetes Care

[2] Jeżeli występują objawy, które nie pasują do odczytu stężenia glukozy z sensora lub użytkownik podejrzewa, że odczyt może być niedokładny, należy sprawdzić odczyt, przeprowadzając test z opuszki palca za pomocą glukometru

[3] Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z dnia 27/10/2022

[4] FreeStyle Libre - podręcznik użytkownika systemu

[5] Ajjan R. Insights from real world use of flash continuous glucose monitoring. Symposium conducted at: American Diabetes Association 78th Scientific Sessions; June 2018; Orlando, FL

[6] Dunn, T., et al. Real-world flash glucose monitoring patterns and associations between self-monitoring frequency and glycaemic measures: A European analysis of over 60 million glucose tests. Diabetes Research and Clinical Practice; 137(2018) 37-46

[7]Evans M. et al. The Impact of Flash Glucose Monitoring on Glycaemic Control as Measured by HbA1c: A Meta-analysis of Clinical Trials and Real-World Observational Studies Diabetes Ther 2020; 11:83–95

[8] Fokkert M, van Dijk P, Edens M, et al, Improved well-being and decreased disease burden after 1-year use of flash glucose monitoring (FLARE-NL4), BMJ Open Diabetes Research and Care 2019;7:e000809. doi: 10.1136/bmjdrc-2019-000809

ADC-67635 v1.0

KONTAKT:

Media:

Magdalena Owoc

tel. 607 404 138

e-mail: magdalena.owoc@expertpr.pl

Źródło informacji: Abbott

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.12.2022, 11:55
Źródło informacji Abbott
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii