Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kto powinien się zbadać?
Każdy. Do zakażenia HCV dochodzi w wyniku np. skaleczenia, kiedy do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi zakażonej. Do takich sytuacji dochodzi podczas wizyty u kosmetyczki, manicurzystki, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera. Eksperci podkreślają, że każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Szacuje się, że w Polsce dotyczy ono szczególnie mężczyzn pomiędzy 30 a 60 r.ż. oraz kobiet pomiędzy 45 a 80 r. ż [3]. Dodatkowo w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną aktywność ALT (wskazuje ona na uszkodzenie wątroby), były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w ciągu życia, otrzymywały przed rokiem 1992 przetoczenia krwi lub jej preparaty, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie.
HCV można wyleczyć
W Polsce ok. 150 tys [4] osób jest zakażonych HCV, z czego aż 86% [5] nie jest tego świadoma. Od 2015 roku dostępne są refundowane w ramach NFZ terapie bezinterferonowe, dzięki którym choroba, uważana kiedyś za śmiertelną, stała się w pełni wyleczalna.
„Mając skuteczne leki, mamy szansę na drugie życie - bez strachu o siebie i najbliższych. Priorytetem każdego z nas powinno być wykonanie badania pod kątem obecności wirusa HCV. Jedynie takie odpowiedzialne postawy dają realną szansę na odnalezienie i wyleczenie chorych, a w finale wyeliminowanie HCV ze społeczeństwa” - podkreśla Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i lider Koalicji Hepatologicznej.
Pamiętajmy, że wczesne wykrycie wirusa HCV w naszym organizmie to niemal 100% szansa na wyleczenie. W Polsce dostępne jest nowoczesne leczenie, trwające najczęściej 8 -12 tygodni.
Wykonaj darmowe badanie
Aby móc się wyleczyć najpierw trzeba wiedzieć, że jest się zakażonym HCV! Można to sprawdzić wykonując pierwszy krok, czyli badanie anty-HCV. Polega ono na pobraniu krwi, dzięki któremu zostanie określone, czy organizm miał kontakt z wirusem. Nie jest wymagane skierowanie ani bycie na czczo. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań ALAB Laboratoria w godzinach jego otwarcia.
„Badania anty-HCV wykonujemy w ponad 400 punktach pobrań ALAB Laboratoria na terenie całego kraju. W przypadku, jeśli wynik okaże się dodatni, przeprowadzamy dalszą, bezpłatną diagnostykę. Pozwoli ona na określenie czy zakażenie HCV jest nadal aktywne. Dzięki takiej akcji chcemy realnie przyczynić się do eliminacji HCV w Polsce” – mówi lek. med. Agata Strukow, dyrektor ds. marketingu medycznego ALAB Laboratoria.
W przypadku pozytywnego wyniku pacjent uzyska informacje na temat dalszych kroków pod adresem: hcv@alab.com.pl oraz dzwoniąc na numer infolinii 669 050 521 [6]. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Podwale Siedem” udzielą wszelkich dodatkowych informacji na temat diagnostyki i leczenia zakażenia wirusem HCV. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 16:00 do 20:00.
Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z zaktualizowanym wykazem wszystkich placówek znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.
[1] Flisiak R, i in. Pol Arch Intern Med. 2020; 130 (2): 163-172 doi:10.20452/pamw.15181
[2] www.old.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2020/INF_20_12B str. 3.
[3] www.hcv.pzh.gov.pl/Repository/PORADNIK_O_HCV.pdf
[4] Halota W, Flisiak R, Juszczyk J, et al. Recommendations of the Polish Group of Experts for HCV for the treatment of hepatitis C in 2020. Clinical and Experimental Hepatology. 2020;6(3):163-169. doi:10.5114/ceh.2020.98606.
[5] Projekt KIK/35 Zapobieganie zakażeniom HCV jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznych na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce. Red. Wysocki, Zieliński, Gierczyński, Wyd. NIZP-PZH 2017 r.
[6] Opłata za połączenie według stawki operatora
Źródło informacji: Flywheel PR
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.04.2021, 11:17 |
Źródło informacji | Flywheel PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
NCCN przyłącza się do światowych organizacji na rzecz walki z rakiem na pierwszym międzynarodowym spotkaniu szkoleniowo-mentorskim w sprawie planów leczenia onkologicznego
Stowarzyszenie National Comprehensive Cancer Network z siedzibą w USA znalazło się wśród przedstawicieli nawet 75 krajów biorących udział w Cancer Planners Forum w Genewie w Szwajcarii.- 14.05.2025, 13:46
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PR Newswire
-
Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie PAP
Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.- 14.05.2025, 09:11
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Diagnostyka onkologiczna nadal kuleje. Eksperci alarmują: „Rozwiązania potrzebne na wczoraj”
„Już po pierwszym miesiącu funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej widzimy konkretne bariery, szczególnie w obszarze diagnostyki. Ale wiemy też, co można i trzeba zmienić” - mówił prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, otwierając konferencję online poświęconą najpilniejszym potrzebom systemowym. Brak możliwości rozliczania badań molekularnych z krwi w trybie ambulatoryjnym, niepełne rozpoznania w SOLO-3, przesadna biurokracja i zbyt długie ścieżki decyzyjne - to tylko niektóre z problemów wskazanych przez ekspertów. Kluczowe jest odblokowanie finansowania, uproszczenie procedur, wprowadzenie jednoczasowego skierowania na badania patomorfologiczne i molekularne (warunkowego) oraz przywrócenie akredytacji dla zakładów patomorfologii. „Nie możemy dłużej udawać, że diagnostyka molekularna to dodatek. To warunek skutecznej diagnostyki i leczenia” - podkreśli wielokrotnie eksperci.- 13.05.2025, 16:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polskie Towarzystwo Onkologiczne
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ