Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wpływ innowacyjnych terapii lekowych na zdrowie Polaków, według uczestników panelu dyskusyjnego, jest oczywisty. Główne korzyści to wydłużenie czasu życia i zwiększenie jego komfortu. Takie terapie zmniejszają liczbę niezbędnych wizyt u specjalistów, więc obniżają koszty systemu ochrony zdrowia. Dla systemu przynoszą też inne korzyści, gdyż przy innowacyjnych terapiach wymagane są szkolenia personelu i prowadzenie badań klinicznych, czyli wzrastają kompetencje pracowników.
Niestety lekarze podczas dyskusji ubolewali, że proces refundacyjny jest zbyt długotrwały, co oznacza, że pozytywne i oczekiwane zmiany w systemie ochrony zdrowia zachodzą zbyt wolno.
Tymczasem wzrost długości życia, choroby onkologiczne i cywilizacyjne prowadzą do wzrostu popytu na świadczenia zdrowotne. Częstsze choroby oznaczają wzrost kosztów funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.
„Wydatki z powodu absencji chorego ponoszą pracodawcy. Do tego należy dodać koszty związane z opieką nad chorym, np. zwolnienie dla opiekujących się nim członków rodziny – zauważyła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Innowacyjne terapie lekowe zmniejszają absencję” – dodała.
Według prezes ZUS krytyczny był rok pandemii. W 2020 wzrost wydatków w funduszu chorobowym był wyższy niż w poprzednim. Rok covidowy był niezwykle kosztowny przez liczbę wystawianych zwolnień i długości ich trwania.
„W 2021 r. nastąpiło przełamanie. W pierwszym półroczu zanotowaliśmy mniejszą liczbę zaświadczeń chorobowych. Bezpośredni spadek absencji to spadek kosztów. To wymierna korzyść” – przekonywała Gertruda Uścińska.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.09.2022, 10:04 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
30 lat realnej pomocy: jubileusz Ogólnopolskiego Pogotowia dla Osób Doznających Przemocy Domowej „Niebieska Linia” PAP
Ponad 394 tys. rozmów telefonicznych, 28 tys. odpowiedzi e-mailowych, 8 tys. interwencji - to bezcenny dorobek trzech dekad funkcjonowania Ogólnopolskiego Pogotowia „Niebieska Linia”, działającego na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU). Jubileusz zbiega się w czasie z 20-leciem obowiązywania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.- 04.07.2025, 10:20
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Motorowodniacy mówią: wykopmy e-papierosy na aut
Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego dołącza do kampanii edukacyjnej dotyczącej zagrożeń, jakie niesie za sobą używanie, szczególnie przez młodzież, jednorazowych e-papierosów. Kampanię zainicjował wiosną tego roku Polski Związek Szermierczy.- 03.07.2025, 11:32
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego
-
Image
Prof. Paradowska-Stankiewicz: szczepienia ochronne są kluczowe dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju PAP
Sytuacja epidemiologiczna w kraju zależy od wielu czynników, najważniejsze z nich to biologiczne, środowiskowe i społeczno-ekonomiczne. Wśród czynników biologicznych kluczowe są szczepienia ochronne, które, choć tracą na popularności, wciąż skutecznie chronią nas przed chorobami zakaźnymi, poprawiając długość i jakość życia - wskazała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, zastępczyni kierownika Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB, i konsultant krajowy ds. epidemiologii podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2025”.- 03.07.2025, 08:45
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ