Newsletter

Zdrowie i styl życia

Kantar: truskawki symbolem kończącego się lata

21.09.2023, 15:05aktualizacja: 21.09.2023, 15:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KANTAR Symbole lata (1)
KANTAR Symbole lata (1)
Truskawki najlepiej symbolizują lato, to opinia ponad połowy Polaków (56%). Na kolejnych miejscach wskazujemy czereśnie (45%) i maliny (44%). Wśród owoców najczęściej w roli takiego symbolu widzimy także wiśnie, borówki, agrest, czerwoną i czarną porzeczkę. Wśród warzyw symbolem lata są dla Polaków ogórki (26%) i fasolka szparagowa (23%).

Symbole lata top 3

Najbardziej kojarzące się z latem owoce to truskawki (56%), czereśnie (45%) i maliny (44%). Nieco rzadziej wskazywane były wiśnie (33%), śliwki (25%), borówki (23%) i agrest (20%).

Blisko jedna piąta badanych wymieniła czerwoną porzeczkę (18%), nieco mniej czarną porzeczkę (17%), gruszki (16%) i jeżyny (16%). Wśród symboli lata wymieniano także owoce, których zbiór przypada na przełom sierpnia - aronię (6%) i rokitnik (3%).

Symbole lata pełne wyniki

Warzywa, które najbardziej pasują do bycia symbolem lata, to ogórki (26%) i fasolka szparagowa (23%).

Nieco rzadziej wskazywana była botwina (16%) i cukinia (12%). Jako symbole wśród warzyw wymieniano także groszek zielony (10%), paprykę (10%) i bakłażan (6%).

Z latem bardziej kojarzą się owoce niż warzywa. Były one wskazywane częściej niż te drugie. Jedynie dla 1% osób żadne z warzyw i owoców nie jest symbolem lata, a tylko 4% miało problem z wymieniem konkretnych gatunków.

Badanie zrealizowano w dniach 18-23 sierpnia 2023 r. na reprezentatywnej próbie 1015 Polaków w wieku co najmniej 15 lat. Wywiady były prowadzone bezpośrednio w domach respondentów (CAPI). Kantar zapytał respondentów o to, jakie owoce i warzywa są dla pana(-i) symbolami lata.

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! V edycja”.

Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Więcej o jagodowych owocach sezonowych na stronie PolskieSuperowoce.pl.

Na podstawie badań Kantar Polska, 8/2023.

Źródło informacji: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.09.2023, 15:05
Źródło informacji Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii