Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Odpowiedzmy sobie na kluczowe pytanie: czy ten certyfikat spowoduje to, że choroba nie będzie się rozprzestrzeniać, a my będziemy uchronieni przed zarażeniem, niezależnie od tego, czy jesteśmy zaszczepieni, czy nie? Odpowiedź jest prosta: nie. To jest rzeczywiście pewna namiastka, ułuda wolności, której wszyscy tak bardzo chcemy. Ale dzisiaj nie padła odpowiedź na podstawowe pytanie: kiedy będzie lek?” – wskazała.
Polska deputowana oświadczyła, że w związku z niebezpieczeństwem zarażenia koronawirusem Europa i świat potrzebują przede wszystkim lekarstwa na Covid-19.
„My potrzebujemy przede wszystkim wykorzystać istniejące już mechanizmy: bardzo szybkie testy dające rezultaty w 15 minut, masowe szczepienia, a także protokoły lecznicze, które pozwolą nam na skuteczną pielęgnację i opiekę nad wszystkimi chorymi. Setki, setki maili i listów, jakie dostajemy od osób, które boją się, że ten certyfikat może rzeczywiście narazić ich prawo do wolności, które jest określone w wielu dokumentach i światowych i Unii Europejskiej” – zaznaczyła.
„I trzeba też wziąć pod uwagę i usunąć te wątpliwości. Tak że myślę, panie komisarzu, że odpowiedzmy na pytanie: kiedy lek? I co zrobiła Unia Europejska, żeby ten lek jak najszybciej wynaleźć?” – pytała Beata Kempa.
W czwartek Parlament przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie wniosku dotyczącego certyfikatu potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie w czasie pandemii, nazywanego także paszportem szczepionkowym.
Parlament Europejski uznał, że unijne certyfikaty szczepień na COVID-19 nie są dokumentami podróży, państwa członkowskie nie powinny jednak nakładać obowiązku kwarantanny bądź testów na ich posiadaczy.
Podczas debaty w PE unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders ostrzegał, że jeśli UE nie zdoła zbudować wspólnego systemu, to poszczególne kraje Unii wprowadzą własne świadectwa szczepień przeciwko Covid-19 i stworzą plątaninę niezliczonych niekompatybilnych rozwiązań.
"Jeśli uda nam się osiągnąć porozumienie polityczne, rozwiązanie techniczne będzie gotowe na czas. Jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy rozdrobnienie w całej Europie" - powiedział Belg.
Uzależnione od wpływów z turystyki południowe kraje UE, takie jak Hiszpania i Włochy, naciskają na jak najszybsze uruchomienie nowego narzędzia, żeby nie stracić sezonu wakacyjnego.
Wobec braku centralnego systemu i ryzyka, że prace nad nim się przeciągną Estonia, Litwa, Grecja, Hiszpania, Niemcy i Francja pracują równolegle nad własnymi rozwiązaniami dotyczącymi rejestracji szczepień.
Europosłowie chcą, aby w związku z wprowadzeniem certyfikatów, które będą zawierać informację o szczepieniu lub negatywnym wyniku testu bądź obecności przeciwciał, zagwarantować obywatelom UE darmowe testy na Covid-19.
Zarówno Parlament, jak i Rada są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Celem jest osiągnięcie porozumienia przed letnim sezonem turystycznym.
jjk/ kic/
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 04.05.2021, 10:00 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
MEDICOVER na szczycie TOGETAIR: stale rośnie poziom zainteresowania polskich firm kwestią dekarbonizacji PAP
Medicover, wiodący dostawca usług dla zdrowia i wellbeingu, podczas szczytu klimatycznego TOGETAIR przedstawił wyniki autorskiego programu badawczego Zdrowa OdWaga, promujacego prozdrowotne postawy i wczesną profilaktykę. Inicjatywa wykazała, że 12-miesięczny cykl edukacji zdrowotnej i aktywności fizycznej znacząco zredukował ryzyko zdrowotne i poprawił kondycję osób z nadwagą lub otyłością.- 17.04.2025, 16:24
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ