Newsletter

Zdrowie i styl życia

Kempa: cyfrowy certyfikat nie spowoduje, że choroba nie będzie się rozprzestrzeniać; potrzebny jest lek

04.05.2021, 10:00aktualizacja: 04.05.2021, 10:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP
Cyfrowy certyfikat, który pozwoliłby na wzajemne uznawanie w UE świadectw szczepień przeciwko Covid-19 nie spowoduje, że choroba nie będzie się rozprzestrzeniać; dla jej pokonania potrzebny jest lek – mówiła europosłanka Beata Kempa (EKR) podczas debaty nad unijnym systemem zaświadczeń dotyczących szczepień przeciw Covid-19, która odbyła się w Parlamencie Europejskim.

„Odpowiedzmy sobie na kluczowe pytanie: czy ten certyfikat spowoduje to, że choroba nie będzie się rozprzestrzeniać, a my będziemy uchronieni przed zarażeniem, niezależnie od tego, czy jesteśmy zaszczepieni, czy nie? Odpowiedź jest prosta: nie. To jest rzeczywiście pewna namiastka, ułuda wolności, której wszyscy tak bardzo chcemy. Ale dzisiaj nie padła odpowiedź na podstawowe pytanie: kiedy będzie lek?” – wskazała.

Polska deputowana oświadczyła, że w związku z niebezpieczeństwem zarażenia koronawirusem Europa i świat potrzebują przede wszystkim lekarstwa na Covid-19.

„My potrzebujemy przede wszystkim wykorzystać istniejące już mechanizmy: bardzo szybkie testy dające rezultaty w 15 minut, masowe szczepienia, a także protokoły lecznicze, które pozwolą nam na skuteczną pielęgnację i opiekę nad wszystkimi chorymi. Setki, setki maili i listów, jakie dostajemy od osób, które boją się, że ten certyfikat może rzeczywiście narazić ich prawo do wolności, które jest określone w wielu dokumentach i światowych i Unii Europejskiej” – zaznaczyła.

„I trzeba też wziąć pod uwagę i usunąć te wątpliwości. Tak że myślę, panie komisarzu, że odpowiedzmy na pytanie: kiedy lek? I co zrobiła Unia Europejska, żeby ten lek jak najszybciej wynaleźć?” – pytała Beata Kempa.

W czwartek Parlament przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie wniosku dotyczącego certyfikatu potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie w czasie pandemii, nazywanego także paszportem szczepionkowym.

Parlament Europejski uznał, że unijne certyfikaty szczepień na COVID-19 nie są dokumentami podróży, państwa członkowskie nie powinny jednak nakładać obowiązku kwarantanny bądź testów na ich posiadaczy.

Podczas debaty w PE unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders ostrzegał, że jeśli UE nie zdoła zbudować wspólnego systemu, to poszczególne kraje Unii wprowadzą własne świadectwa szczepień przeciwko Covid-19 i stworzą plątaninę niezliczonych niekompatybilnych rozwiązań.

"Jeśli uda nam się osiągnąć porozumienie polityczne, rozwiązanie techniczne będzie gotowe na czas. Jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy rozdrobnienie w całej Europie" - powiedział Belg.

Uzależnione od wpływów z turystyki południowe kraje UE, takie jak Hiszpania i Włochy, naciskają na jak najszybsze uruchomienie nowego narzędzia, żeby nie stracić sezonu wakacyjnego.

Wobec braku centralnego systemu i ryzyka, że prace nad nim się przeciągną Estonia, Litwa, Grecja, Hiszpania, Niemcy i Francja pracują równolegle nad własnymi rozwiązaniami dotyczącymi rejestracji szczepień.

Europosłowie chcą, aby w związku z wprowadzeniem certyfikatów, które będą zawierać informację o szczepieniu lub negatywnym wyniku testu bądź obecności przeciwciał, zagwarantować obywatelom UE darmowe testy na Covid-19.

Zarówno Parlament, jak i Rada są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Celem jest osiągnięcie porozumienia przed letnim sezonem turystycznym.

jjk/ kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.05.2021, 10:00
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ