Newsletter

Zdrowie i styl życia

MON: WOT podpisał umowę o współpracy z LPR (komunikat)

24.06.2020, 19:30aktualizacja: 24.06.2020, 19:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

Stale rosnąca liczba żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, coraz większe zaangażowanie w działania przeciwkryzysowe oraz duża aktywność szkoleniowa formacji na terenie całego kraju - to czynniki, które legły u podstaw sformalizowania współpracy pomiędzy Wojskami Obrony Terytorialnej i Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

W dniu 24 czerwca br. w siedzibie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Wojskami Obrony Terytorialnej, a Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Umowę w imieniu WOT sygnował dowódca gen. dyw. Wiesław Kukuła, a ze strony LPR dyrektor prof. dr hab. n. o zdr. Robert Gałązkowski. Przy podpisaniu porozumienia obecni byli również mgr inż. pil. Jan Paluch, zastępca Dyrektora LPR ds. Operacyjno-Szkoleniowych oraz płk Robert Bąkowicz, szef Oddziału Współpracy Cywilno-Wojskowej w Dowództwie WOT.

- Zasadniczym celem porozumienia jest sformalizowanie procesów, których efektem będzie skuteczniejsze wspieranie społeczności przez obie instytucje. Wojska Obrony Terytorialnej coraz szerzej zaangażowane w działania przeciwkryzysowe rozwijają kompetencje zapewniające efektywne użycie Lotniczego Pogotowia Ratowniczego na terenie całego kraju. Podobne kompetencje posiadają już strażacy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie wybranych Ochotniczych Straży Pożarnych – podkreślił gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Efektem podpisanej umowy będzie również poprawa bezpieczeństwa żołnierzy realizujących coraz bardziej zaawansowane szkoleniowe poprzez szybsze udzielenie pomocy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Porozumienie zakłada, że żołnierze WOT w toku akcji ratowniczych podejmowanych w czasie wykonywania czynności służbowych będą mogli wezwać śmigłowiec HEMS w przypadku konieczności udzielenia pomocy żołnierzowi, znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia dla życia lub zdrowia.

Porozumienie zakłada również organizowanie wspólnych szkoleń mających na celu weryfikację i doskonalenie procedur współdziałania oraz podnoszenie poziomu bezpieczeństwa realizowanych zadań. Żołnierze WOT zobowiązani będą do odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia miejsca lądowania i startu śmigłowca HEMS oraz udzielenia pomocy zespołowi ratunkowemu w zakresie przemieszczenia personelu medycznego i poszkodowanego żołnierza. Strony porozumienia deklarują współpracę kadry instruktorskiej podczas organizowania szkoleń i analizowania ich efektów, wymianę materiałów dydaktycznych i szkoleniowych oraz doświadczeń w zakresie ratownictwa.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie mogło korzystać z potencjału WOT w zakresie infrastruktury, w tym bazy noclegowej szczególnie w przypadku organizowania ćwiczeń i szkoleń terenowych.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) jest elementem Państwowego Ratownictwa Medycznego. LPR kontynuuje tradycję przedwojennego i powojennego lotnictwa sanitarnego w Polsce. Obecna forma organizacyjna LPR funkcjonuje od 2000 r. Misją LPR jest niesienie pomocy medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują, w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem najwyższej staranności.

Wojska Obrony Terytorialnej powstały w styczniu 2017 roku jako piąty rodzaj sił zbrojnych. W ramach WOT żołnierze – ochotnicy pełnią nowy rodzaj służby – tzw. terytorialną służbę wojskową, która pozwala łączyć dotychczasową aktywność ze służbą wojskową. WOT liczy obecnie 24 000 żołnierzy, w tym ponad 20 tys. ochotników. Misją WOT jest wspieranie i obrona lokalnych społeczności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mst/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.06.2020, 19:30
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii