Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Niemowlę i jego wyjątkowe potrzeby
1000 pierwszych dni to szczególny okres w życiu człowieka, w którym następuje intensywny rozwój i dojrzewanie poszczególnych narządów. Organizm malucha zarówno po przebudzeniu, jak i podczas snu potrzebuje energii i składników odżywczych do kluczowych procesów. Na etapie rozszerzania diety niemowlę nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu pokarmowego i odpornościowego, przez co jest dużo bardziej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, w tym również spożywanej żywności. Wszystko to sprawia, że niemowlęta i małe dzieci wymagają szczególnego sposobu żywienia, który zaspokoi ich potrzeby i będzie wsparciem dla delikatnego układu pokarmowego.
To ważne!
Rozszerzanie jadłospisu powinno nastąpić nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu (początek 7. miesiąca)[1].
Wybór posiłku powinien być przemyślany
Zarówno pierwszy, jak i ostatni posiłek w ciągu dnia powinien wspierać prawidłowy rozwój dziecka – być zbilansowany, wartościowy i, co ważne, urozmaicony. W okresie wczesnego dzieciństwa warto także zwrócić szczególną uwagę na jakość posiłków podawanych maluchowi. Nie sięgaj po produkty z dodatkiem cukru, soli oraz dodatków do żywności niedozwolonych w żywieniu najmłodszych. Wybieraj posiłki bezpieczne dla niemowlęcia, najlepiej ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Oznaczenie na etykiecie, np. po 6. czy 8. miesiącu życia, stanowi gwarancję, że zarówno skład, jak i konsystencja produktu zostały dopasowane do potrzeb żywieniowych dziecka na określonym etapie rozwoju.
Kaszka – posiłek na różne okazje
Kaszka ze wskazaniem wieku na opakowaniu to przykład żywności przeznaczonej specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, który pod wieloma względami różni się od produktów ogólnego przeznaczenia. Dlaczego? W odróżnieniu do kasz czy płatków śniadaniowych tradycyjnie spożywanych, taka żywność podlega bardzo restrykcyjnym przepisom prawa Unii Europejskiej i prawa polskiego w zakresie składu, jakości oraz bezpieczeństwa. Normy te określają m.in. poziomy zanieczyszczeń, pozostałości pestycydów, użytych dodatków do żywności w taki sposób, aby w jak największym stopniu chronić wrażliwy organizm dziecka w pierwszych latach życia. Wskazanie wieku na opakowaniu takiej kaszki (np. po 8. miesiącu życia) daje rodzicowi zapewnienie, że wybierany produkt jest odpowiedni dla dziecka na danym etapie rozwoju – bezpieczny, o potwierdzonej jakości i dopasowanym składzie.
To ciekawe!
Wymiana tradycyjnych dań (kanapek, zup mlecznych, owsianek) spożywanych na śniadanie i kolację na porcję kaszki u dzieci po 1. roku życia może zwiększać podaż witaminy D nawet o 47,5%. Co istotne, wartość energetyczna takiego posiłku się nie zmienia[2].
Doskonałe rozwiązanie na śniadanie, na kolację
Zarówno śniadanie, jak i pełny brzuszek przed snem są ważne dla prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia dziecka. Właśnie dlatego na te okazje warto dokonywać przemyślanych wyborów, które zaspokoją potrzeby rozwijającego się niemowlęcia. Czy wiesz, że kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ to przykład rekomendowanych przez ekspertów produktów zbożowych w diecie?[3] Są ze składnikami w 100% naturalnego pochodzenia. Kryje się w nich aż 7 rodzajów różnorodnych zbóż, także tych z pełnego przemiału, takich jak owies, jęczmień, żyto, pszenica, pszenica orkisz, ryż i proso. Są pyszne, delikatne, mają gładką konsystencję i są bez zbędnych dodatków[4]. Zawierają wyłącznie naturalnie występujące cukry, które pochodzą ze zbóż, owoców, a w przypadku kaszek mlecznych – także z mleka. Spełniają restrykcyjne normy jakości i zawierają tylko starannie wyselekcjonowane składniki. Każda porcja mlecznej kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ to pełnowartościowy posiłek[5], odpowiedni dla maluszka na śniadanie, na kolację.
Odkryj smakowite propozycje BoboVita PORCJA ZBÓŻ na śniadanie, na kolację w dwóch owocowych odsłonach:
BoboVita PORCJA ZBÓŻ bezmleczna ryżowa banan po 4. miesiącu życia
BoboVita PORCJA ZBÓŻ mleczna ryżowa malina po 4. miesiącu życia
Produkty przeznaczone do uzupełniania diety, której podstawą jest mleko kobiece lub modyfikowane.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.
Dowiedz się więcej o wszystkich pysznych kaszkach BoboVita PORCJA ZBÓŻ na www.bobovita.pl.
[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.
[2] Dotyczy kaszek mlecznych BoboVita PORCJA ZBÓŻ, które zawierają witaminy A, C, D oraz wapń. Wit. A, D oraz wapń wymagane przepisami prawa.
[3] H. Szajewska i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, T.18, 2021.
[4] Zgodnie z przepisami prawa, żywność dla niemowląt i małych dzieci, w tym produkty BoboVita nie zawierają konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.
[5] Porcja kaszki, przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowi pełnowartościowy posiłek.
Źródło informacji: Alert Media
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.04.2024, 11:53 |
Źródło informacji | Alert Media |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei
-
Nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich: pacjent może zweryfikować personel i sprzęt PAP
„Ogłoszone 9 grudnia nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) to ważne i przydatne narzędzie dla pacjentów poszukujących możliwości korekty wady wzroku” – komentuje Agnieszka Szpara, prezes zarządu sieci klinik Optegra.- 30.12.2024, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom