Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Światowa Organizacja Zdrowia wskazała 10 głównych czynników ryzyka, które prowadzą do 1/3 chorób i zgonów w krajach rozwiniętych. Na szczycie tej listy znajdują się: wysokie ciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, wysokie stężenie glukozy we krwi i brak aktywności fizycznej. Dla przykładu, na walkę z nadciśnieniem tętniczym Narodowy Fundusz Zdrowia w 2018 roku przeznaczył ponad 258 mln złotych. Natomiast znalezienie danych o nakładach finansowych na profilaktykę tego problemu nie jest już takie proste. Mimo wszystko nie przynoszą one oczekiwanych efektów, a stopień zachorowań jest wciąż niepokojąco wysoki.
Dlatego profilaktyka zdrowotna wymaga zaangażowania wielu podmiotów, od państwa począwszy, poprzez samorządy, organizacje pacjenckie i środowiska osób związanych z ochroną zdrowia. Niezwykle istotną rolę ma pogłębianie świadomości społecznej dotyczącej szczepień, a dyskusja na ten temat raz na jakiś czas elektryzuje opinię publiczną.
W krajach o wysokiej świadomości prozdrowotnej, nawet pomimo braku obowiązku szczepień, jak np. w Szwecji czy Finlandii, ponad 90% dzieci jest szczepionych. Tymczasem w Polsce według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH w pierwszej połowie 2018 roku odnotowano 34 273 uchylenia od szczepień. To więcej, niż w całym 2017 roku.
Fakt, że nie wszyscy z nas doceniają dobrodziejstwo, jakim są szczepionki przeciwko chorobom, na które nasi pradziadowie nie znajdowali ratunku, wynika dziś niestety przede wszystkim z niewiedzy i braku dostępu do rzetelnych źródeł informacji. W grudniu 2018 roku ruszyła kolejna odsłona kampanii informacyjnej Głównego Inspektora Sanitarnego odpowiadającej na pytania nurtujące młodych rodziców zawierająca wiele praktycznych porad i istotnych informacji ułatwiających podjęcie decyzji o szczepieniu. Nie ulega wątpliwości, że profilaktykę trzeba umiejętnie promować, przy czym tej chwili nakłady na te zadania nie przekraczają 1% budżetu samorządów. A przecież wczesne wykrywanie chorób znacznie zmniejsza późniejsze koszty: leczenia czy absencji w pracy.
Czy potrafimy dzisiaj z wyprzedzeniem skutecznie uderzać w te najistotniejsze zagrożenia? Czy można im przeciwdziałać i w jaki sposób wdrażać projekty zapobiegające chorobom, aby skutkowały zmniejszeniem liczby osób znajdujących się w grupie ryzyka i narażonych na powikłania zdrowotne? Odpowiedzi na te pytania będą poszukiwać goście XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy (3-5 września) podczas dyskusji „Zdrowie publiczne – dlaczego wciąż lepiej leczymy niż zapobiegamy?”. Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni Krzysztof Jakubiak, redaktor naczelny, mZdrowie.pl, Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, poseł Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia, Krzysztof Łanda, prezes zarządu Meritum L.A., Gabriele Grom, Associate Vice President CEE Cluster, MSD, (Austria) oraz Bolesław Samoliński, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.08.2019, 12:00 |
Źródło informacji | XXIX Forum Ekonomiczne Krynica-Zdrój 2019 |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Rugby na polskiej wsi - Rebel Kocmyrzów-Luborzyca
- 18.12.2024, 12:31
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Klub Rebel Kocmyrzów-Luborzyca