Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podczas swojego wystąpienia podkreślił on, że w zrównoważonej diecie człowieka musi się znaleźć miejsce na mięso, które zawiera wiele elementów decydujących o zdrowym i bezpiecznym rozwoju człowieka. Należą do nich m.in.:
- wysokowartościowe białka,
- mikroelementy takie jak żelazo, selen i cynk,
- witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12, B5, B9)i witamina E,
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3,
A także inne związki bioaktywne takie jak tauryna, karnozyn, koenzym Q10 (ubichinon) oraz kreatyna.
„Dieta zawierająca odpowiednie ilości mięsa jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci, sportowców oraz osób w starszym wieku. Przestańmy wierzyć w mity, że mięso jest tłuste i niezdrowe. Umiarkowane spożycie produktów mięsnych nie zwiększa ryzyka chorób, pod warunkiem, że odbywa się to w ramach zdrowej i zrównoważonej diety” - przekonywał dr hab. D. Lisiak.
Z kolei ostatnie badania naukowe pokazały jak niebezpieczna jest całkowita rezygnacja z produktów mięsnych w diecie człowieka. Udowodniono, że wegetarianie wykazują bowiem wyższe wskaźniki występowania zaburzeń depresyjnych i lękowych. W Journalof Affective Disorder z 2023 udowodniono pozytywny związek między występowaniem epizodów depresyjnych a dietą bezmięsną - wegetarianie mają dwa razy więcej tych epizodów niż ludzie jedzący mięso.
„W ostatnim czasie jesteśmy świadkami częstych przypadków stygmatyzowania mięsa, które jest przedstawiane jako produkt niezdrowy a nawet niebezpieczny dla człowieka. My z kolei przekonujemy, że wszystko jest kwestią umiaru i stosowania zrównoważonej diety, która powinna zawierać produkty mięsne jako pełnowartościowe i ważne dla rozwoju człowieka elementy odżywiania” - powiedział podczas konferencji Tomasz Parzybut, prezes zarządu Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP.
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP jest najstarszą (działamy od 1922 r.) i największą organizacją branżową w Polsce, liczącą ponad 120 zakładów w Polsce, głównie małych i średnich rodzinnych przedsiębiorstw. Celem działalności SRW RP jest także stały rozwój i unowocześnianie polskiego przemysłu mięsnego, ochrona interesów hodowców i przetwórców, ich integracja oraz reprezentowanie wobec władz państwowych i organizacji pozarządowych. Nasze działania są wielotorowe. W ramach promocji spożycia mięsa i przetworów wśród konsumentów, nasza organizacja prowadzi szereg działań promocyjnych w kraju i na całym świecie.
Obecnie Stowarzyszenie realizuje kampanię „Daj Gryza”, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wartości odżywczych wędlin wieprzowych i wołowych jako smacznych i wartościowych produktów spożywczych. W świecie pełnym dezinformacji, chcemy podkreślić rzetelne informacje na temat produkcji mięsa oraz jego roli w zrównoważonej diecie człowieka. Kampania przybliża bogatą historię dziedzictwa setek lat rzemiosła, tajemnic przekazywanych z pokolenia na pokolenie, tradycji i smaków, które są tak różne jak regiony naszego kraju.
Źródło informacji: Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczpospolitej Polski
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.03.2024, 13:29 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczpospolitej Polski |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei
-
Nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich: pacjent może zweryfikować personel i sprzęt PAP
„Ogłoszone 9 grudnia nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) to ważne i przydatne narzędzie dla pacjentów poszukujących możliwości korekty wady wzroku” – komentuje Agnieszka Szpara, prezes zarządu sieci klinik Optegra.- 30.12.2024, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom