Pobierz materiał i Publikuj za darmo
BBC poinformowało o rezultatach badania Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), które wykazało, że przy zakażeniu Omikronem ryzyko hospitalizacji spada o 50-70 proc. w porównaniu z poprzednimi wariantami, w tym Deltą. To podobne rezultaty jak te, które wcześniej przedstawili naukowcy z Imperial College London i Uniwersytetu Edynburskiego. Z kolei analiza przeprowadzona przez Uniwersytet Cambridge wykazała, że Omikron skuteczniej zakaża drogi oddechowe niż głębsze tkanki płuc, przez co wariant łatwiej się przenosi, ale wywołuje infekcję o łagodniejszym przebiegu.
Także dane z RPA sugerowały, że wprawdzie Omikron jest bardziej zaraźliwy niż poprzednie warianty, ale powoduje łagodniejszy przebieg infekcji.
Trzeba pamiętać, że wiedza na temat Omikronu dopiero się buduje; eksperci przypominają, że wciąż najskuteczniejszą bronią przed COVID-19 jest szczepienie. Poza tym, nawet jeśli okaże się, że faktycznie Omikron jest łagodniejszy, to i tak stanowi wysokie ryzyko dla osób schorowanych i z obniżoną odpornością. M.in. z tego też powodu WHO apeluje o czujność, przestrzeganie dystansu społecznego i szczepienia dawkami przypominającymi.
Źródło informacji: Serwis Zdrowie
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.12.2021, 08:47 |
Źródło informacji | Serwis Zdrowie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |