Newsletter

Zdrowie i styl życia

Pacjenci z nietrzymaniem moczu - niewidoczni w systemie

22.06.2016, 12:44aktualizacja: 22.06.2016, 12:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Światowy Tydzień Kontynencji
Światowy Tydzień Kontynencji
Po raz 8. obchodzony jest na świecie Światowy Tydzień Kontynencji. Na nietrzymanie moczu cierpi ok. 10% populacji po 30. r.ż. W Polsce to ponad 4 miliony osób i ich liczba rośnie, ze względu na zmiany cywilizacyjne. Osoby z nietrzymaniem moczu mają poczucie, że nie otrzymują odpowiedniego wsparcia i są niewidoczne dla systemu.

Pacjenci cierpią - ministerstwo marnuje pieniądze podatników

Od prawie pięciu lat "UroConti" domaga się zniesienia zapisu warunkującego refundację leków na zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) od wykonania badania urodynamicznego. W lutym br. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji potwierdziła, że badania nie są uzasadnione medycznie. Przepis jednak nie został cofnięty, choć wg wyliczeń AOTMiT, usunięcie badania pozwoliłoby na oszczędności rzędu 15 -16 mln zł rocznie. "Kto w obecnej sytuacji finansowej lekką ręką wydaje niepotrzebnie ponad milion zł miesięcznie!?" - pyta Anna Sarbak, prezes UroConti.

Limity i ograniczenia

W 2014 r, AOTMiT wydała pozytywną rekomendację dotyczącą refundacji neuromodulacji krzyżowej w leczeniu nadreaktywności pęcherza moczowego i niedoczynności mięśnia wypieracza. Od tego czasu polscy pacjenci bezskutecznie czekają na decyzję resortu w tej sprawie. Niestety jedyne, co ciągle słyszą, to że „trwają prace analityczne i koncepcyjne”.

Jeszcze gorzej jest z refundacją środków absorpcyjnych. Polskie przepisy wykluczają z możliwości ich refundacji osoby posiadające wysiłkowe nietrzymanie moczu, choć jest to możliwe we wszystkich innych krajach UE. Limity nie zmieniły się od 1999 roku - 60 pieluchomajtek miesięcznie, czyli dwie dziennie! Resort deklarował co prawda zwiększenie tej puli do 4 dziennie, ale pacjenci nie wiedzą, czy nie spowoduje obniżenia jakości i dostępności środków pomocniczych. Obawiają się też pomysłów ministerstwa na zamknięcie systemu refundacji.

"Produkty w systemie zamkniętym mają zazwyczaj niską jakość i są trudniej dostępne. To podnosi ryzyko powikłań związanym z otarciami czy infekcjami. Może się zatem stać tak, że obniżymy koszty refundacji środków absorpcyjnych, a dwa razy tyle wydamy na leczenie powikłań".

Więcej informacji:

Anna Sarbak

prezes zarządu głównego osób z NTM "UroConti"

e-mail: zg@uroconti.pl

tel. kom. +48 884 997 931

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.06.2016, 12:44
Źródło informacji Stowarzyszenie UroConti
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ