Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W 2019 roku PKP Intercity podpisało umowę z siedlecką firmą Stadler Polska na budowę tuzina nowoczesnych, elektrycznych zespołów trakcyjnych typu FLIRT. W drugiej połowie 2022 roku spółka odebrała pierwsze pojazdy, a ostatni z pociągów przekazano 21 grudnia br. Wartość całego kontraktu wyniosła 1,015 mld zł.
„Cieszymy się, że udało się zakończyć kolejny projekt, realizowany w ramach programu inwestycyjnego >>PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji<<. Pasażerowie mogą dziś korzystać z ponad 30 pociągów typu FLIRT wyprodukowanych w Siedlcach, które posiadamy w naszym parku taborowym. Wszystkie składy zapewniają komfortową podróż w atrakcyjnej cenie” - stwierdził Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.
W trakcie podroży pociągami FLIRT pasażerów czekają liczne udogodnienia, m.in. klimatyzacja, gniazdka elektryczne, wzmacniacze sygnału GSM/LTE, bezprzewodowy internet. PKP Intercity oferuje skorzystanie z gorących i zimnych dań oraz napojów, serwowanych zarówno do zajmowanego przez pasażera miejsca, jak i w części gastronomicznej.
Przestrzeń pasażerska w składzie FLIRT to 294 miejsca 2. klasy i 60 miejsc 1. klasy. Pojazdy są dostosowane do potrzeb różnych grup podróżnych: rowerzystów, rodzin z dziećmi czy osób z niepełnosprawnościami. Na pokładzie znajduje się platforma ułatwiająca wsiadanie podróżnym na wózkach i mającym trudności z poruszaniem.
„Wraz z przekazaniem ostatniego z 12 pojazdów kończymy drugie zamówienie na FLIRT-y, realizowane w naszym zakładzie dla narodowego przewoźnika. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy dostarczyć do PKP Intercity po raz kolejny nasze niezawodne, komfortowe pociągi. Jestem przekonany, że pojazdy będą dobrze służyły PKP Intercity, a przede wszystkim pasażerom” - powiedział Tomasz Prejs, prezes zarządu Stadler Polska.
Pociągi z Siedlec spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa w zakresie prowadzenia ruchu kolejowego. Przełączanie systemów odbywa się dynamicznie, bez konieczności zatrzymania pojazdu. Nowoczesne FLIRT-y zostały zaprojektowane z myślą o ochronie środowiska i zbudowane z ekologicznych, podlegających recyklingowi materiałów. System odzyskiwania energii sprawia, że pojazdy będą oddawać do sieci trakcyjnej energię wytworzoną podczas hamowania. Wygłuszenie akustyczne skutkować będzie mniejszą emisją hałasu do wnętrza pojazdu, co wpływa na wzrost komfortu podróży i pracy drużyn pociągowych.
„Cieszę się, że coraz więcej osób przekonuje się i obdarza zaufaniem transport zbiorowy, a najbardziej ekologiczną formą takiego sposobu podróżowania jest transport kolejowy i podróże koleją. Cieszymy się także, że pasażerowie tak chętnie decydują się na podróżowanie z nami, PKP Intercity” - przekazał Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu spółki.
2023 rok jest rekordowy, jeżeli chodzi o liczbę pasażerów, którzy skorzystali z usług PKP Intercity. Według szacunków aż 68 mln pasażerów wybierze taki ekologiczny sposób podróżowania po kraju oraz za granicę.
12 nowych FLIRT-ów uzupełni ofertę PKP Intercity m.in. na trasach: Szczecin-Poznań-Kraków; Poznań-Łódź-Kraków; Gdynia-Bydgoszcz-Łódź-Kraków-Zakopane; Gdynia-Bydgoszcz-Łódź-Katowice; Olsztyn-Warszawa-Kielce-Kraków; Olsztyn-Warszawa-Częstochowa-Bielsko Biała/Racibórz; Katowice-Łódź-Płock.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.12.2023, 12:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
NCCN przyłącza się do światowych organizacji na rzecz walki z rakiem na pierwszym międzynarodowym spotkaniu szkoleniowo-mentorskim w sprawie planów leczenia onkologicznego
Stowarzyszenie National Comprehensive Cancer Network z siedzibą w USA znalazło się wśród przedstawicieli nawet 75 krajów biorących udział w Cancer Planners Forum w Genewie w Szwajcarii.- 14.05.2025, 13:46
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PR Newswire
-
Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie PAP
Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.- 14.05.2025, 09:11
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Diagnostyka onkologiczna nadal kuleje. Eksperci alarmują: „Rozwiązania potrzebne na wczoraj”
„Już po pierwszym miesiącu funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej widzimy konkretne bariery, szczególnie w obszarze diagnostyki. Ale wiemy też, co można i trzeba zmienić” - mówił prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, otwierając konferencję online poświęconą najpilniejszym potrzebom systemowym. Brak możliwości rozliczania badań molekularnych z krwi w trybie ambulatoryjnym, niepełne rozpoznania w SOLO-3, przesadna biurokracja i zbyt długie ścieżki decyzyjne - to tylko niektóre z problemów wskazanych przez ekspertów. Kluczowe jest odblokowanie finansowania, uproszczenie procedur, wprowadzenie jednoczasowego skierowania na badania patomorfologiczne i molekularne (warunkowego) oraz przywrócenie akredytacji dla zakładów patomorfologii. „Nie możemy dłużej udawać, że diagnostyka molekularna to dodatek. To warunek skutecznej diagnostyki i leczenia” - podkreśli wielokrotnie eksperci.- 13.05.2025, 16:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polskie Towarzystwo Onkologiczne
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ