Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pleszew to nieduże miasto w Wielkopolsce, a już słychać o nim na świecie. To bowiem pierwsze w Polsce miasto 15-minutowe. Władze samorządowe od niemal trzech lat wdrażają ideę kwadransowego miasta, która zakłada, że wszystko co potrzebne do życia, jest w zasięgu 15 minut drogi pieszo, rowerem lub komunikacją miejską od miejsca zamieszkania. - Wykorzystujemy naturalne warunki Pleszewa, aby stać się pełnowymiarowym miastem kompaktowym. Dla nas to nie modna teoria czy marketingowe hasło. Kompaktowy Pleszew to rzeczywiste działania i konsekwentnie realizowany plan rozwoju, efektywnie włączający koncepcje m.in. miasta zielonego i miasta inteligentnego – tłumaczy Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.
Władze samorządowe wykorzystując potencjał małego 18-tysięcznego miasta, odważyły się wdrożyć piętnastominutową ideę jako pierwsze w Polsce. Było to poprzedzone wieloma badaniami i konsultacjami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytetem Warszawskim czy Polską Akademią Nauk. To także odpowiedź na potrzeby Polaków. – Badania CBOS z 2022 r. wskazują, że tylko 13% Polaków chciałoby mieszkać w dużym mieście. Pozostała część wskazuje wieś lub małe i średnie miasta – mówi włodarz Pleszewa. Władze samorządowe potrafiły także dobrze wykorzystać zewnętrzne środki, np. dofinansowanie unijne na projekt Smart Pleszew czy Eko Pleszew.
Jak zatem wygląda Pleszew Miasto 15? To zrównoważony transport miejski, sieć ścieżek rowerowych w centrum (ciągle powiększana), polityka mieszkaniowa (nowych 150 mieszkań), dostępne żłobki i przedszkola, doskonale wyposażone i nowoczesne szkoły, wysoki poziom opieki zdrowotnej (jeden z najlepszych szpitali w Polsce), miejsca rekreacji i obiekty sportowe, a także nowy pomysł na różnorodną ofertę kulturalną. Wszystko dostępne na wyciągnięcie ręki.
Wieści o wdrożeniu kwadransowej koncepcji dotarły nawet do jej twórcy. Francuski badacz prof. Carlos Moreno, dostrzegł Pleszew i podawał za przykład w swoich mediach społecznościowych. W ślad za tym poszła paryska Sorbona, prezentując klip promujący wielkopolskie miasto na swoim Tweeterze. – Podjęliśmy korespondencję z profesorem Moreno i mam nadzieję, że będzie okazja, by się spotkać, tym bardziej że profesor bywa w Polsce – daje Arkadiusz Ptak.
Pierwsze w Polsce miasto 15 można obejrzeć pod adresem: www.miasto15.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.11.2022, 21:04 |
Źródło informacji | UMiG Pleszew |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Cichy nałóg XXI wieku, który zabiera Ci ponad 4 godziny dziennie
Codziennie spędzamy średnio ponad 4 godziny, patrząc w ekran telefonu (+6 godzin w przypadku pokolenia Z). Scrollujemy wszędzie - w tramwaju, w łóżku, przy biurku czy obiedzie. Od czasu pandemii i popularyzacji krótkich filmów (TikTok, Reels) czas przed ekranem znacząco wzrósł. Psycholodzy mówią już o nowej formie uzależnienia.- 17.09.2025, 11:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Scrolly
-
Image
Kantar Polska: Polacy jedzą coraz więcej warzyw
Jeszcze nigdy tak wielu Polaków nie jadło tak wielu różnych warzyw, jak w lecie 2025 roku. Sierpniowe deklaracje konsumpcji wszystkich najpopularniejszych gatunków były najwyższe w historii monitoringu Kantar Polska. Rekordowy był również wskaźnik różnorodności spożycia warzyw i owoców przez Polaków. Wśród najpopularniejszych gatunków sierpnia znalazły się pomidory, ogórki i cebula. Najwyższe wzrosty „sierpień do sierpnia” zanotowały fasolka szparagowa, papryka i buraki ćwikłowe.- 17.09.2025, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
-
Image
Historyczne wzrosty konsumpcji owoców - badania Kantar Polska
Badania zrealizowane w czerwcu, lipcu i sierpniu 2025 roku pokazały kolejne wzrosty ilości Polaków, którzy jedzą owoce. Borówki i śliwki ustanowiły swoje historyczne rekordy konsumpcji, dla malin i truskawek był to najlepszy sierpień w historii. Dla jeżyn i czerwonej porzeczki - drugi wynik w historii, a dla czarnej porzeczki i jej przetworów najlepszy od początku pandemii. Kolejny wzrost miesięczny zanotowały jabłka, które w tym roku zatrzymały wieloletni trend spadkowy. Rekordowy był również wskaźnik różnorodności spożycia owoców i warzyw przez Polaków.- 17.09.2025, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ