Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Obchody 100-lecia PKOl kontynuowane będą w Warszawie, gdzie na 26 października zaplanowano uroczystą galę z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. To szczególny moment w historii - przyznają mistrzowie olimpijscy oraz kierownictwo PKOl.
12 października 1919 r. w Hotelu Europejskim w Krakowie przedstawiciele władz państwowych i działacze sportowi powołali do życia Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich (obecnie obowiązująca nazwa - Polski Komitet Olimpijski - funkcjonuje od 1925 roku).
W 100. rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele PKOl złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą zawiązanie Komitetu, która znajduje się na fasadzie Hotelu Europejskiego w Krakowie. Program uroczystości objął też odnowienie aktu założycielskiego oraz złożenie kwiatów przy krypcie Lubomirskich w Kościele Dominikanów (pw. Świętej Trójcy).
Jak zaznaczył prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, największym dorobkiem 100-letniej tradycji PKOl są związane z tym ruchem wartości: dążenie do doskonałości, przyjaźń, szacunek, kierowanie się zasadą fair play czy tolerancja.
„Minęło już 100 lat od kiedy w Hotelu Francuskim powstała nasza organizacja. Cieszę się, że są wśród nas najwybitniejsi polscy olimpijczycy, medaliści olimpijscy, wszyscy ci, którzy kochają sport i są związani z ruchem olimpijskim” - mówił prezes PKOl.
Obok kierownictwa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiej Akademii Olimpijskiej w uroczystościach wzięli udział olimpijczycy, przedstawiciele środowisk sportu, kultury, nauki i sztuki.
Tego dnia odbyła się również uroczysta sesja w Urzędzie Miasta Krakowa. Program wydarzenia objął również konferencję „Olimpizm Polski”, a także otwarcie wystawy „100-lecie polskiej książki olimpijskiej” oraz promocja tomu „100 wierszy na 100-lecie”. W ramach obchodów 100-lecia PKOl powstała także wielkoformatowa, nowoczesna wystawa plenerowa „Od stu lat na olimpijskim szlaku”, którą można bezpłatnie zwiedzić na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego w Krakowie do 18 października br.
Sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński podkreślił, że 100-lecie PKOl jest ogromnie ważnym wydarzeniem dla stowarzyszenia, które chciało przypomnieć o wszystkich pokoleniach, które pracowały na rzecz polskiego ruchu olimpijskiego.
„Chcieliśmy oddać hołd wszystkim olimpijczykom, medalistom olimpijskim, ich trenerom, a także działaczom sportowym, którzy byli zaangażowani w tworzenie polskiego ruchu olimpijskiego i trwanie tego ruchu przez te 100 lat. Mówimy też o przyszłości, o tym, co przed nami i jak rozwijać polski ruch olimpijski tak, abyśmy dostosowali się do trendów światowych” - powiedział Krzesiński.
Uczestniczący w uroczystościach w Krakowie polski panczenista i mistrz olimpijski z Soczi Zbigniew Bródka powiedział, że dla niego, jako dla sportowca, jest niezwykle ważne móc świętować 100-lecie PKOl. „Jest to dla mnie wielki zaszczyt, wielkie wyróżnienie” - mówił Bródka.
W podobnym tonie wypowiadała się dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich, czterokrotna mistrzyni świata oraz wielokrotna rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk. „Dla nas, dla sportu olimpijskiego to jest szczególny dzień. Spotykamy się my, olimpijczycy, młodsze pokolenie, żeby uczcić te obchody z życzeniami na kolejne 100 lat: wielu, wielu sukcesów na arenach olimpijskich” - znaczyła Włodarczyk.
Również chodziarz Robert Korzeniowski, który jest najbardziej utytułowanym polskim sportowcem pod względem zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego, przyznał, że rocznica jest dla niego szczególnym momentem. „Jest absolutnie niesamowite - być częścią historii, być w historycznym miejscu, w historycznym momencie i mieć świadomość, że razem współtworzymy historię” - podkreślił Korzeniowski.
Druga część uroczystości odbędzie się 26 października w Warszawie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej podczas uroczystej gali z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Tomasa Bacha oraz szefa Europejskiego Komitetu Olimpijskiego Janeza Kocijancica.
Rocznicowe obchody 100-lecia PKOl zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.10.2019, 17:10 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Światowy Dzień Rzucania Palenia: młodzież ma zbyt łatwy dostęp do produktów nikotynowych PAP
- 22.11.2024, 15:06
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU