Newsletter

Zdrowie i styl życia

Powiat Wrzesiński: Seniorzy na wychodnym

14.11.2023, 06:48aktualizacja: 14.11.2023, 06:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Senior na wychodnym
Fot. Senior na wychodnym
Stało się już tradycją, że powiat wrzesiński organizuje pod koniec roku (w okolicach przypadającego 14 listopada Światowego Dnia Seniora) spotkanie dedykowane osobom starszym. Tym razem odbyło się ono 4 listopada w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym „U KAZIA" w Czeszewie.

Imprezę rozpoczął naczelnik Wydziału Promocji, Spraw Społecznych i Sportu Mateusz Maserak, który powitał wszystkich przybyłych. Wspomniał on, że zamierzeniem organizatorów było, aby z inicjatywy mogło skorzystać jak najwięcej osób, stąd wybór miejsca. Następnie głos zabrał starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz. Poinformował on, że przy różnych okazjach otrzymuje wiele zapytań o to przedsięwzięcie i jego termin. Pojawiają się one z dużym wyprzedzeniem, dlatego już teraz zapewnił wszystkich obecnych, że kolejny „Senior na wychodnym” odbędzie się na wiosnę, kiedy zrobi się ciepło, co zostało przyjęte z dużym entuzjazmem. Starosta życzył wszystkim miłej zabawy. W dalszej części podziękowano partnerom Starostwa, którzy wsparli organizację wydarzenia: Komendzie Powiatowej Policji, Szpitalowi Powiatowemu, Stowarzyszeniu Wrzesiński Klub „Amazonki”, Wielkopolskiemu Samorządowemu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Powiatowemu Bankowi Spółdzielczemu we Wrześni. Później głos zabrał przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji. Wygłosił on krótką prelekcję na temat bezpieczeństwa. Jego wystąpienie dotyczyło przede wszystkim malwersacji, na które najbardziej narażeni są seniorzy, czyli oszustw na wnuczka lub policjanta. Następnie ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Powiatowego we Wrześni profesor Magdalena Pisarska-Krawczyk opowiedziała o profilaktyce i możliwości zapobiegania niektórym chorobom, takim jak zakrzepica żył czy osteoporoza. Zachęcała do korzystania z pracowni ultrasonograficznej wyposażonej w bardzo nowoczesny sprzęt do badań. Wyraziła także nadzieję, że szpital przestanie kojarzyć się tylko z leczeniem, ale zacznie być utożsamiany również z profilaktyką. Z kolei prezes wrzesińskich Amazonek Grażyna Andrzejczak przypomniała obecnym o tym, że październik uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi. W listopadzie natomiast szczególną uwagę poświęca się walce z nowotworami jąder i prostaty. Zaprosiła więc wszystkich do odwiedzenia stoiska stowarzyszenia, żeby w chwili przerwy od zabawy, przy pomocy dostępnych fantomów piersi i jąder, nauczyć się metod samobadania. Następnie głos oddano wiceprezes PBS we Wrześni Annie Sroczyńskiej-Czerniak, która wyraziła podziw dla seniorów z powodu ich aktywności i zaangażowania w życie publiczne oraz ogromnej energii i pozytywnego podejścia do różnych spraw.
Kolejnym punktem programu był występ satyryka Tadeusza Drozdy, znanego z programów „Śmiechu warte” czy „Herbatka u Tadka”. Rozbawił on zgromadzoną na kortach publiczność i zaśpiewał kilka popularnych piosenek.

Po części artystycznej został podany obiad – zupa gulaszowa przygotowana przez Bursę Międzyszkolną oraz kaszanka zakupiona od firmy Paszak. Obsługą gości zajmowali się: członkowie Zarządu i Rady Powiatu Wrzesińskiego oraz pracownicy Starostwa Powiatowego i Bursy Międzyszkolnej, a także przedstawicielki Powiatowego Banku Spółdzielczego, którzy dbali o to, by nikomu niczego nie brakowało.  
Po skończonym posiłku Jolanta Tamborska zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Oprawę muzyczną zapewnił Tomasz Rychlik. Wodzirejka rozbawiła towarzystwo, angażując seniorów do różnych rozrywek. Na środkowym korcie zaroiło się od tańczących par, solistów, kółeczek, a w górę zostały rzucone ogromne balony. Taneczne wężyki i pociągi wiły się nawet wśród stołów, zachęcając tych, co jeszcze siedzieli, do dołączenia. Warto wspomnieć, że wszyscy uczestnicy wydarzenia mieli na sobie żółte koszulki ufundowane przez powiat wrzesiński. W chwili odpoczynku można było odwiedzić specjalnie wydzieloną strefę, w której swoje stoisko miało WSCKZiU. Chętne osoby korzystały z relaksującego masażu czy zabiegu parafinowania dłoni. Dyrektor Urszula Kropaczewska wraz z zespołem informowała wszystkich, czym na co dzień zajmuje się centrum. Znalazł się tam również kącik artystyczny, gdzie malowano gliniane obrazki i własnoręcznie szyto poduszki.

Następnie seniorzy posilili się pyrą z gzikiem oraz słodką muffinką, żeby energii wystarczyło na dalsze godziny zabawy. Uczestnicy byli zachwyceni kolejną edycją spotkania. Pod koniec imprezy wszyscy dostojnie i z przejęciem zatańczyli poloneza. Obserwując wszystko z boku, można było przekonać się, że życie nie kończy się na emeryturze. Cytując Annę Sroczyńską-Czerniak: – Taka aktywność jest inspirująca dla pozostałych osób i pokazuje, że wiek nie stanowi barier w realizacji swoich marzeń.

Powiat wrzesiński dziękuje sponsorom wydarzenia: Powiatowemu Bankowi Spółdzielczemu we Wrześni, sołectwu Gorzyce oraz Browarowi Fortuna.

Anna Wilczyńska

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.11.2023, 06:48
Źródło informacji Powiat Wrzesiński
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.