Newsletter

Zdrowie i styl życia

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej: „Apteka dla pacjenta! Stop drożyźnie lekowej!”

21.07.2023, 15:18aktualizacja: 21.07.2023, 15:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej - Aptekarze Polscy (1)
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej - Aptekarze Polscy (1)
„Apteka dla pacjenta. Stop drożyźnie lekowej!” - pod takim hasłem rusza dziś kampania informacyjna polskich aptekarzy i właścicieli polskich sieci aptecznych. Jej celem jest pokazanie negatywnych skutków zmiany prawa farmaceutycznego wdrażanego przez rządzących ustawą o… ubezpieczeniach eksportowych. Poprawka poselska do tej ustawy, faworyzująca duże hurtownie farmaceutyczne, skutkować będzie droższymi lekami, likwidacją tysięcy aptek, ograniczeniem dostępności leków, likwidacją miejsc pracy. Działania wymierzono w aptekarzy i pracodawców. Rykoszetem oberwą pacjenci.

Kampania „Apteka dla pacjenta! Stop drożyźnie lekowej!” ma charakter ogólnopolski. Przez trzy najbliższe miesiące będzie realizowana bezpośrednio w aptekach, a także poprzez szeroko zakrojone działania w mediach tradycyjnych oraz internetowych. Jej celem jest dotarcie do milionów Polaków.

14 lipca 2023 roku Sejm RP debatował nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3458). W trakcie prac parlamentarnych, chcąc sprostać oczekiwaniom wąskiej grupy hurtowników farmaceutycznych, przegłosowano także niekorzystne dla rynku aptecznego, ale przede wszystkim dla pacjentów, zmiany ustawy Prawo Farmaceutyczne. Nawiązując do nośnego hasła „apteka dla aptekarza” doprowadzono do sytuacji, w której leki będą droższe, dostęp do aptek o wiele bardziej utrudniony, apteki będą likwidowane bądź wywłaszczane (rozwiązanie rodem z PRL). Wprowadzony zostanie dyktat cenowy dominującego na rynku podmiotu hurtowej sprzedaży leków, likwidacji ulegnie kilka tysięcy stanowisk aptekarskich.

Zmiany prawa dokonano, wykorzystując tak zwaną „wrzutkę poselską” do ustawy o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych. Tytuł ten w żaden sposób nie nawiązuje do tematyki związanej z farmacją. Ponadto uczyniono to bez konsultacji z branżą, wprowadzając debatujących posłów w błąd, co do motywacji i charakteru poprawki. Naszym zdaniem, działanie to jest wątpliwe legislacyjnie i niedopuszczalne w przypadku osób odpowiedzialnych za stanowienie prawa a w efekcie w fundamentalny sposób zmienia zasady działania na rynku farmaceutycznym.

Apteka dla hurtownika?

Taki tryb procedowania prawa zmusza do zastanowienia nad rzeczywistym powodem forsowanych zmian. Dobro pacjenta z pewnością do nich nie należy. Konsekwencją zmian będzie zmniejszenie liczby aptek, ich większe uzależnienie od hurtowni farmaceutycznych, znaczący wzrost cen leków i utrudnienia w dostępie do nich. Problemy te najmocniej uderzą w osoby zamieszkujące tereny wiejskie i małe miejscowości, ludzi starszych, schorowanych, wymagających regularnego przyjmowania leków ratujących życie i zdrowie, rodziców potrzebujących leków dla swoich pociech. Często znajdujących się w sytuacjach krytycznych.

Przedstawiciele olbrzymiej części środowiska aptekarskiego wystosowali apel do parlamentarzystów o zastopowanie zmian szkodliwych dla polskich pacjentów, prawa, inwestycji i przedsiębiorczości. Apel dotychczas podpisało 187 podmiotów.

Apteka dla pacjenta

„Środowisko aptekarskie nie chce biernie przyglądać się niszczeniu polskich aptek. Nie możemy obojętnie przejść wobec tak szkodliwych zmian. Praca, którą wykonujemy jest nastawiona na pomaganie drugiemu człowiekowi. To pacjent i jego dobro jest w centrum naszego zainteresowania. Funkcjonując w ramach idei >>apteka dla pacjenta<<, doprowadziliśmy do sytuacji szybkiej i łatwej dostępności praktycznie do każdego leku. Nasze współdziałanie przyczyniło się do obniżenia cen medykamentów. Działając w grupie podmiotów, byliśmy skutecznym negocjującym z hurtownikami i producentami najniższych możliwie cen leków. Najbardziej korzystali z tego nasi pacjenci, dostrzegając różnice w swoich portfelach. Proponowane zmiany Prawa Farmaceutycznego niweczą nasze wysiłki, skazując pacjentów na dyktat cenowy hurtowników leków. Ich zmiany prawne nie dotyczą, a ceny ich akcji giełdowych z dnia na dzień wystrzeliły w górę” - piszą w apelu aptekarze.

Jednocześnie pod hasłem „Apteka dla pacjenta! Stop drożyźnie lekowej!” rozpoczęto ogólnopolską kampanię informującą Polaków o skutkach wdrożenia procedowanej ustawy, jej rzeczywistych beneficjantach i tych wszystkich, którzy odpowiadają przed obywatelami za problemy wynikające z proponowanych zmian prawa.

„Chcemy uświadomić wszystkim szkodliwość społeczną i prawną promowanych obecnie w Sejmie rozwiązań. Apteki mają służyć pacjentom!” - czytamy w apelu.

Realizację kampanii przewidziano na trzy najbliższe miesiące. W tym czasie, poprzez działania bezpośrednio prowadzone w aptekach, a także poprzez materiały informacyjne i reklamowe w mediach tradycyjnych i internetowych, przekaz ma dotrzeć do milionów Polaków.

Źródło informacji: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.07.2023, 15:18
Źródło informacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii