Newsletter

Zdrowie i styl życia

Prawo.pl: e-zdrowie rozszerzy się w tym roku o nowe usługi

06.03.2023, 12:35aktualizacja: 06.03.2023, 12:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Usługa e-zdrowie zostanie rozbudowana o nowe funkcjonalności, które mają zapewnić leszy dostęp do świadczeń zdrowotnych. Ministerstwo Zdrowia chce, by e-krew, e-hemofilia, e-poltransplant powstały jeszcze w 2023 roku - podaje Prawo.pl.

Według serwisu Prawo.pl nowe rozwiązania w e-zdrowiu powinny wspomagać pacjenta i system ochrony zdrowia oraz umożliwić prowadzenie autodiagnostyki oraz zdalnej opieki nad pacjentem. Mają one także ułatwić komunikację z pracownikami medycznymi oraz informować o ścieżce pacjenta w systemie ochrony zdrowia. Rozwiązania e-zdrowia będą wykorzystywać potencjał sztucznej inteligencji.

Jak dowiedział się serwis Prawo.pl w 2023 roku w ramach programu rozwoju e-zdrowia na lata 2022-2027 zostaną wprowadzone następujące pilotaże projektów:

1. system e-krew ma wesprzeć zarządzanie publiczną służbą krwi poprzez:

- ograniczenie czynności administracyjnych związanych z oddawaniem krwi;

- dostosowanie liczby i rodzajów donacji do prognozowanego zapotrzebowania na krew i jej składniki;

- optymalizację gospodarowania zapasami krwi dzięki ujednoliceniu systemu zamawiania i wydawania krwi oraz informowania o niepożądanych zdarzeniach i reakcjach;

2. system e-hemofilia ma wspomagać pacjentów chorych na hemofilię poprzez:

- elektroniczny dzienniczek pacjenta chorego na hemofilię lub skazy krwotoczne;

- koordynację opieki nad pacjentem z hemofilią i skazami krwotocznymi;

3. system e-poltransplant ma usprawnić procesy transplantologii

- będzie wspierał Poltransplant w lepszym i szybszym parowaniu dawców z biorcami.

Dziennikarze Prawo.pl zastanawiają się, czy szerokie usługi w ramach e-zdrowia nie spowodują wykluczenia z dostępu do świadczeń osób, które mają utrudnioną możliwość korzystania z nowych technologii.

„Nie rozumiem, w jaki sposób czat dla osób wykluczonych cyfrowo miałby być pomocą w jego problemach zdrowotnych. Być może tu jest jakiś błąd w rozumieniu wykluczenia cyfrowego. Jeśli ktoś jest wykluczony cyfrowo, nie będzie korzystał z takich rozwiązań” - mówi w serwisie Prawo.pl Jacek Zadrożny, ekspert do spraw dostępności z Fundacji Wspierania Zrównoważonego Rozwoju.

Ministerstwo Zdrowia z kolei zapewnia, że budując rozwiązania e-zdrowia dba o równy dostęp do świadczeń. Według MZ rozwiązania te mają wspomagać pacjenta, a nie zastępować tradycyjne kanały dostępu.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/e-krew-e-hemofilia-e-poltransplant-pilotaz,520125.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.03.2023, 12:35
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ