Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak wynika z raportu „Owsiki - wiedza rodziców dzieci w wieku 3-8 lat”, przynajmniej co trzeci rodzic (37 proc.) deklaruje, że jego dziecko zaraziło się owsikami. Podobna liczba badanych (38 proc.) otrzymała wiadomość, o występowaniu owsików w przedszkolu lub szkole [1]. Aby wspierać rodziców i kadry przedszkoli w zakresie profilaktyki chorób pasożytniczych, wywoływanych m. in. przez owsiki, powstał program edukacyjny „PrzedszkolaBezOwsików.pl”.
W ramach akcji, wspólnie z zaproszonymi ekspertkami - dr n. med. Jolantą Popielską, lekarką pediatrii oraz mgr Dominiką Słowikowską, psychologiem dziecięcym - prowadzone są działania edukacyjne kierowane do dzieci, rodziców oraz kadry przedszkoli.
„Owsiki to problem, który dotyka wiele przedszkolaków. Podejmowanie działań, które przełamują tabu i dostarczają rodzicom oraz wychowawcom niezbędnych narzędzi do skutecznej walki z owsikami, jest niezwykle ważne w kontekście naszego zdrowia. Warto też pamiętać, że przy odpowiedniej higienie i szybkim leczeniu można je łatwo zwalczyć. Kluczowe jest, aby rodzice zwracali uwagę na objawy oraz podejmowali działania profilaktyczne, a także nie bali się rozmawiać zarówno z dziećmi, jak i kadrą przedszkola, kiedy taka sytuacja się wydarzy” - mówi dr n. med. Jolanta Popielska.
“PrzedszkolaBezOwsików.pl” - program wspierający rodziców i dzieci
Chociaż brzmi strasznie zarażenie się owsikami to nie koniec świata. Można je bowiem łatwo wyleczyć. A jeszcze łatwiej jest im zapobiegać. Najskuteczniejszą i najprostszą metodą jest mycie rąk. Dlatego właśnie jedną z kluczowych inicjatyw programu, są warsztaty edukacyjne w przedszkolach, mające na celu kształtowanie prawidłowych nawyków w zakresie higieny rąk wśród dzieci.
Placówki, które zgłoszą udział w programie poprzez formularz dostępny na stronie akcji www.PrzedszkolaBezOwsików.pl, lub zostaną zgłoszone przez rodziców czy opiekunów, otrzymują „Owsipaki” - paczki z darmowymi materiałami edukacyjnymi, dostosowanymi do możliwości poznawczych dzieci. Zawierają one m.in. przydatny dla nauczycieli scenariusz lekcji nt. higieny rąk oraz pomoce naukowe, stworzone zgodnie z ideą nauki poprzez zabawę (m. in. stempelki z podobizną owsika, których odbicie należy zmyć w czasie zajęć, kolorowanki, mydła do mycia rąk do wykorzystania w czasie zajęć, odlotowe tatuaże wręczane za zaangażowanie i aktywny udział w lekcji).
Aby oswajać temat owsików wśród rodziców i wspierać ich w działaniach związanych z profilaktyką i leczeniem, w ramach programu zostały przygotowane również broszury informacyjne, które trafią do przedszkoli w „Owsipakach”.
Za udział w akcji, przedszkola nagradzane są certyfikatami, potwierdzającymi, że placówka edukuje i wspiera dzieci oraz rodziców w walce z owsikami.
„Przede wszystkim, należy pamiętać, że wszyscy mamy ten sam cel: zdrowie dzieci. Nie należy bać się komunikacji z rodzicami, ponieważ oni, właśnie dzięki rzetelnym informacjom od nauczycieli, będą w stanie podjąć dalsze kroki, by skutecznie przywrócić bezpieczną przestrzeń w przedszkolu, a także zapobiec dalszym zarażeniom. Kiedy w relacji rodzic-nauczyciel jest otwartość oraz wzajemne zaufanie (bez oskarżania i szukania winnego), można wówczas wspólnie ustalić najlepszy plan dalszego działania i wyjścia z tej sytuacji” - podsumowuje mgr Dominika Słowikowska.
Regulamin akcji oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: www.PrzedszkolaBezOwsików.pl.
KONTAKT:
Iga Krysa
Senior Consultant
Havas PR Warsaw
e-mail: Iga.Krysa@havas.com
tel. 508 012 082
Anna Hołub
Junior Consultant
Havas PR Warsaw
e-mail: Anna.Holub@havas.com
tel. 693 150 037
Źródło informacji: Havas
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.10.2024, 14:56 |
Źródło informacji | Havas |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei
-
Image
Nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich: pacjent może zweryfikować personel i sprzęt PAP
„Ogłoszone 9 grudnia nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) to ważne i przydatne narzędzie dla pacjentów poszukujących możliwości korekty wady wzroku” – komentuje Agnieszka Szpara, prezes zarządu sieci klinik Optegra.- 30.12.2024, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom