Pobierz materiał i Publikuj za darmo
SAN FRANCISCO - (BUSINESS WIRE) - Siarczan chondroityny wykazuje większą skuteczność niż lek przeciwzapalny (celekoksyb) pod względem opóźniania rozwoju zapalenia stawu kolanowego. Jest to główny wniosek z ostatniego badania przeprowadzonego z użyciem ilościowego rezonansu magnetycznego (Quantitative Magnetic Resonance; QMR). Przedstawił go Jean-Pierre Pelletier - ekspert w dziedzinie reumatologii i leczenia zapalenia stawów z Uniwersytetu w Montrealu (Kanada) - na oficjalnej konferencji prasowej podczas dorocznego zebrania członków Amerykańskiej Akademii Reumatologii w San Francisco w stanie Kalifornia.
Wspomniane badanie analizujące działanie siarczanu chondroityny i celekoksybu było randomizowanym badaniem wieloośrodkowym z grupą kontrolną przeprowadzonym metodą podwójnie ślepej próby. Omawiane badanie pt. MOSAIC trwało przeszło trzy lata i zostało przeprowadzone w pięciu ośrodkach medycznych w Quebec (Kanada) we współpracy z Bioiberica. Do badania dobrano 194 pacjentów cierpiących na zapalenie stawu kolanowego z zapaleniem błony maziowej, odczuwających ból o średnim nasileniu. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza grupa otrzymywała 1 200 mg farmaceutycznego siarczanu chondroityny (wyprodukowanego przez Bioiberica) dziennie, natomiast druga grupa otrzymywała 200 mg celekoksybu (wyprodukowanego przez Pfizer) dziennie przez dwa lata. Pacjentów poddano trzem badaniom z użyciem QMR: na początku badania, po roku od rozpoczęcia badania oraz na koniec badania.
Stwierdzono wolniejszą progresję zapalenia stawu kolanowego u pacjentów przyjmujących siarczan chondroityny. W grupie tej zaobserwowano istotny statystycznie, mniejszy ubytek chrząstki po pierwszym roku leczenia w porównaniu z pacjentami, którzy otrzymywali lek przeciwzapalny. "Dane te dowodzą, że siarczan chondroityny może w dłuższej perspektywie opóźnić rozwój zapalenia stawów oraz że modyfikuje przebieg choroby" - zapewniał profesor Pelletier.
W badaniu oceniono także wpływ obu leków na bolesność, czynność, sztywność i opuchliznę stawu oraz na wysięk w stawie. Przeprowadzone analizy doprowadziły do wniosku, że oba rodzaje leczenia są równie skuteczne we wszystkich badanych obszarach, łagodząc objawy na poziomie ok. 50%. "Badanie potwierdziło, że oba leki są równie skuteczne, jeśli chodzi o leczenie objawów zapalenia stawów, przy czym siarczan chondroityny wykazuje dodatkową zaletę w postaci ochronnego wpływu na staw i większego bezpieczeństwa stosowania" - podsumował prof. Pelletier.
Wersja źródłowa komunikatu dostępna na businesswire.com: http://www.businesswire.com/news/home/20151106006039/en/
Źródło: Bioiberica
KONTAKT:
Alba Soler i Conangla
tel.+34 682 04 07 76
tel. +34 93 490 49 08
Dyrektor ds. komunikacji w Bioibérica
e-mail: asoler@bioiberica.com
Zapraszamy do działu aktualności
Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.11.2015, 12:33 |
Źródło informacji | Business Wire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |