Newsletter

Zdrowie i styl życia

Spotkanie prezesa AstraZeneca z premierem, ministrem zdrowia oraz prezesem Agencji Badań Medycznych

13.11.2020, 15:49aktualizacja: 13.11.2020, 15:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

AstraZeneca - logo
AstraZeneca - logo
W piątek (13 listopada br.) odbyło się spotkanie w formie wideokonferencji premiera Mateusza Morawieckiego i przedstawicieli polskiego rządu z firmą AstraZeneca. Polski rząd oprócz premiera reprezentowali minister zdrowia Adam Niedzielski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Anna Goławska oraz prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński. Po stronie AstraZeneca w wydarzeniu uczestniczyli prezes Leif Johansson, Radu Rasinar wiceprezes AstraZeneca na Europę Środkowo-Wschodnią i Kraje Bałtyckie oraz Piotr Najbuk, dyrektor ds. Public & Government Affairs, Polska. W trakcie spotkania omówiona została współpraca na płaszczyźnie walki z pandemią COVID-19 w Polsce, w tym wspólne działania na rzecz zapewnienia dostępu do szczepionki COVID-19 oraz działania AstraZeneca związane z ogłoszoną w styczniu br. w Davos inwestycją. Oficjalnie zainicjowano również współpracę w ramach Warsaw Health Innovation Hub.

Wydarzenie było kontynuacją rozmów rozpoczętych w styczniu, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, w trakcie których premier Mateusz Morawiecki i prezes AstraZeneca ogłosili decyzję o zwiększeniu zaangażowania koncernu w działania R&D w Polsce i półtoramiliardową inwestycję. Mimo trwającej od ponad pół roku pandemii COVID-19, firma dynamicznie się rozwija i wdraża swoje plany inwestycyjne w Polsce – efektem tych działań są między innymi: istotne zwiększenie zatrudnienia, które po raz pierwszy w historii obecności spółki w Polsce przekroczyło 2 000 osób; nadanie AstraZeneca, jako pierwszej globalnej firmie biofarmaceutycznej, statusu Centrum Badawczo-Rozwojowego przez ministra rozwoju; jak również dołączenie do grona sygnatariuszy „Partnerstwa na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju w Polsce”.

Firma stawiła czoło wyzwaniu w postaci pandemii przede wszystkim podejmując, we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim, prace badawczo-rozwojowe nad szczepionką przeciwko COVID-19. „Dane z I-II fazy badań klinicznych są obiecujące, a teraz wchodzimy w zaawansowane fazy badań, prowadzonych w wielu państwach. Naszym priorytetem jest dostarczenie skutecznej i bezpiecznej szczepionki, oraz współpraca z rządami i organizacjami międzynarodowymi na rzecz zapewnienia szerokiego i sprawiedliwego dostępu do szczepień dla pacjentów na całym świecie – powiedział Leif Johansson, prezes AstraZeneca. - Polski rząd będzie kontynuował współpracę z AstraZeneca oraz innymi podmiotami pracującymi nad szczepionką przeciwko COVID-19 w celu zapewnienia polskim pacjentom bezpiecznej i skutecznej szczepionki tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Podczas spotkania potwierdziliśmy naszą współpracę przy jak najszybszej dystrybucji potencjalnej szczepionki po rejestracji i wprowadzeniu do obrotu” – powiedział premier, Mateusz Morawiecki.

Podczas spotkania omówiono także projekt Warsaw Health Innovation Hub (WHIH), autorską inicjatywę AstraZeneca, wypracowaną we współpracy z Agencją Badań Medycznych, której ideą jest ścisłe partnerstwo publiczno-prywatne, pozwalające na identyfikację najpilniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej oraz ich szybkie i skuteczne rozwiązanie. Podobne projekty AstraZeneca z powodzeniem realizuje z rządami wielu innych państw. Dołączeniem do WHIH zainteresowane jest EIT Health oraz inne globalne firmy innowacyjne. W trakcie spotkania premier Morawiecki wyraził swoje poparcie dla inicjatywy i zadeklarował wsparcie w utworzeniu Warsaw Health Innovation Hub.

„Zaangażowanie nowoczesnych technologii farmaceutycznych w Polsce, zwłaszcza w tak trudnych i niepewnych czasach, jest niezwykle istotne, ponieważ pozytywnie wpływa na rozwój gospodarki. Inicjatywy takie jak Warsaw Health Innovation Hub wzmacniają system ochrony zdrowia, ale wpływają również na ważny dla Polski ekosystem innowacji” – powiedział szef rządu.

„AstraZeneca jest inicjatorem wielu innowacyjnych przedsięwzięć, a także angażuje się w różnorodne działania, których celem jest m. in. poprawa systemu ochrony zdrowia, działania w obszarze R&D czy zrównoważonego rozwoju. Dlatego otwartość polskiego rządu na współpracę niezwykle nas cieszy. Wierzę, że razem mamy szansę zrobić coś wielkiego” – powiedział Radu Rasinar, wiceprezes AstraZeneca na Europę Środkowo-Wschodnią i Kraje Bałtyckie.

Spółka zaprezentowała przedstawicielom rządu także globalną inicjatywę - Partnership for Health System Sustainability and Resilience, w którą zaangażowane są również instytucje o uznanej renomie: London School of Economics i World Economic Forum. Celem projektu jest wypracowanie rekomendacji mających na celu długofalową poprawę zrównoważenia i elastyczności systemów ochrony zdrowia, uwzględniając wnioski płynące z przebiegu pandemii. Polska została wytypowana do wzięcia udziału w fazie pilotażowej projektu jako jeden z ośmiu krajów na świecie. Inauguracja przedsięwzięcia nastąpi jeszcze w listopadzie, a rekomendacje dla Polski zostaną opublikowane w styczniu 2021 roku.

Efektem spotkania było powołanie zespołu roboczego ds. Warsaw Health Innovation Hub, w którego skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Zdrowia, AstraZeneca Pharma Poland, a także Agencji Badań Medycznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Centrum e-Zdrowia. W ramach kontynuacji współpracy w zakresie zapewnienia dostępu do szczepień przeciwko COVID-19, eksperci AstraZeneca spotkają się w kolejnym tygodniu z rządowym zespołem ds. szczepionki COVID-19, w ramach spotkania roboczego.

Źródło informacji: AstraZeneca

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.11.2020, 15:49
Źródło informacji AstraZeneca
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.