Newsletter

Zdrowie i styl życia

Ważna informacja o obowiązku szczepień u uchodźców

11.03.2022, 12:00aktualizacja: 11.03.2022, 12:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wszystkie dzieci przyjeżdzające z Ukrainy są objęte polskim programem szczepień ochronnych. Dotyczy to nie tylko szczepienia przeciwko COVID-19, ale również innych. Szczególny priorytet nadano szczepieniom przeciwko odrze, śwince, różyczce, a także błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz polio.

Od czasu działań wojennych w Ukrainie w 2014 roku załamał się tam w wielu miejscach system powszechnych szczepień ochronnych. W efekcie spadła tzw. wyszczepialność, a statystyki chorób zakaźnych, takich jak odra czy gruźlica, zaczęły rosnąć. W Polsce Ukraińcy mogą liczyć na nadrobienie zaniedbań, jeśli do nich doszło w ich rodzinnym kraju. Co więcej, mają taki obowiązek.

– Zaoferowaliśmy obywatelom Ukrainy bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19 w tych punktach, w których aktualnie przebywają. Dojedzie do nich „szczepionkobus”. Nie ukrywam, że nie ma szczególnego zainteresowania szczepieniem przeciwko COVID-19. Przez ostatnie dwa tygodnie zaszczepiliśmy 600 osób z Ukrainy. Najczęściej były to dawki przypominające - mówił wiceminister zdrowia Waldemara Kraska, podczas środowego posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, na którym posłowie wysłuchali informacji na temat pomocy medycznej dla uchodźców.

Innym problemem – zdaniem wiceministra – jest szczepienie dzieci i młodzieży przeciwko innym chorobom zakaźnym.

"Nie jest ono na wysokim poziomie. Dlatego umożliwiliśmy szczepienie przeciwko odrze różyczce, polio, czyli chorobom wieku dziecięcego. Wiemy, że w Ukrainie dwa lata temu była epidemia odry. Według ustawy o chorobach zakaźnych każdy do 18. roku życia, kto przebywa dłużej niż trzy miesiące na terenie Polski, „wchodzi” w obowiązek szczepień. Do trzech miesięcy jest dobrowolność, ale rozpoczynamy akcję informacyjną, żeby zachęcić rodziców do szczepienia dzieci" – powiedział Kraska.

Prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśliła w rozmowie z PAP, że dzieciom z Ukrainy trzeba pomóc nadrobić zaległości w szczepieniach przeciwko wielu chorobom zakaźnym. Zwróciła uwagę, że należy pamiętać o różnicach w programach szczepień ochronnych i poziomie zaszczepienia przeciwko różnym chorobom obywateli Polski i Ukrainy.

"Pomagajmy, ale pamiętajmy też o różnicach w programie szczepień, w ich realizacji w obu tych państwach. Są także znaczące różnice w częstotliwości zachorowań na różne zakaźne choroby - gruźlicę, HIV, zapalenie wątroby. Świetnie, że ukraińskie dzieci wchodzą w nasze środowiska, integrują się z nimi. Niech to jednak odbywa się, chociażby po wstępnej kwalifikacji przez lekarzy. Spróbujmy te dzieci zaszczepić, zdobyć wiedzę o tym, co się z nimi dzieje, aby im pomóc. Nie dlatego, aby te dzieci izolować, ale po to, aby na te choroby nie było więcej zachorowań, a dzieci, wymagające opieki medycznej, otrzymały ją jak najszybciej, były rozpoznane, zdiagnozowane i skutecznie leczone" - dodała.

Jakie szczepienia rekomenduje uchodźcom Ministerstwo Zdrowia?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, dzieci, które przekroczyły granice Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są objęte Programem Szczepień Ochronnych (PSO) na 2022 rok.

Zespół ds. Szczepień Ochronnych Ministerstwa Zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19. roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz), ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia na podstawie PSO na 2022 r., z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.

W przypadku braku szczepień u dziecka, rodzice lub opiekunowie powinni być zachęcani do poddania dziecka szczepieniom ochronnym zgodnie z PSO na 2022 r.

Za priorytetowe działania resort zdrowia przyjął

  • szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia,
  • szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem,
  • szczepienie przeciw COVID-19 (poza PSO).

Ważne informacje dodatkowe:

  • osoby pozostające na terenie naszego kraju ponad okres trzech miesięcy od dnia przekroczenia granicy mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych lub posiadania potwierdzenia zaszczepienia zgodnie z obowiązującym PSO na 2022 r.,
  • w sytuacji braku dokumentacji medycznej szczepień należy traktować dziecko jako nieszczepione i zalecić wykonanie określonych szczepień,
  • w przypadku dzieci hospitalizowanych o nieznanym statusie szczepienia należy ocenić stan uodpornienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby badaniem oceny poziomu przeciwciała anty-HBs,
  • nie zaleca się rutynowego wykonywania badań serologicznych w celu ustalenia statusu uodpornienia,
  • prowadzenie dokumentacji szczepień dziecka zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, w tym dokumentowanie szczepień ochronnych w formie elektronicznej w e-karcie szczepień,
  • informacje dotyczące wyceny świadczenia oraz o sposobie rozliczenia za wykonane świadczenia będą przekazane za pośrednictwem NFZ.

Testy i szczepienia przeciwko COVID-19 dla uchodźców

Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych testów i szczepień przeciwko COVID-19.

Informacje można uzyskać na stronach Ministerstwa Zdrowia także w języku ukraińskim.

Każdy uchodźca z Ukrainy powyżej 5. roku życia, który dotychczas nie został zaszczepiony w zalecanym schemacie szczepienia przeciw COVID-19, powinien mieć możliwość szczepienia lub uzupełnienia szczepienia preparatami dostępnymi w Polsce.

Opracowała Katarzyna Walterska

Źródło
Ministerstwo Zdrowia
Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.03.2022, 12:00
Źródło informacji Serwis Zdrowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii