Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 lipca 2020 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 1246), program realizuje tylko jeden ośrodek w kraju – SPZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach. W związku z uruchomieniem ww. programu pilotażowego, Ministerstwo Zdrowia podjęło prace związane z analizą dostępności oraz efektywności przedmiotowego programu. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia jednym z zasadniczych problemów utrudniających ocenę skuteczności programu – w kontekście rosnących potrzeb ozdrowieńców do ukierunkowanej rehabilitacji pulmonologicznej – jest zawężenie pilotażu do jednego ośrodka referencyjnego.
Uzdrowiska z nadzieją przyjęły informację, że Ministerstwo Zdrowia analizuje zasadność rozszerzenia pilotażu o dodatkowe jednostki spełniające przyjęte założenia formalne i merytoryczne, które dysponują potencjałem niezbędnym do prowadzenia rehabilitacji ukierunkowanej dla osób, które przebyły zachorowanie na COVID-19.
Jak wynika z informacji specjalistów pulmonologii, kardiologii i innych dziedzin medycyny pacjenci, którzy przebyli COVID-19 bardzo powoli wracają do zdrowia, często zmagają się licznymi powikłaniami tej choroby i wymagają dalszej opieki medycznej. Dotychczasowa opieka nad pacjentami z COVID-19 obecnie koncentruje się na leczeniu ostrej fazy choroby, czyli przede wszystkim ratowaniu życia. Kolejnym, naturalnym etapem opieki powinno być zagwarantowanie rehabilitacji dla tych pacjentów, którzy ciężko przechodzili zakażenie i trzeba zadbać o ich powrót do zdrowia, dający możliwość powrotu do pracy. Program rehabilitacji leczniczej dla osób po przebytej chorobie COVID-19 zdaniem medyków powinien być ukierunkowany na remisję choroby, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcie zdrowia psychicznego. Najodpowiedniejsze do przejścia takiej rekonwalescencji są nasze polskie uzdrowiska, w których zakłady lecznictwa uzdrowiskowego mają zakontraktowane umowy z NFZ, KRUS czy ZUS.
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP uważa, że polskie uzdrowiska dysponujące odpowiednim zapleczem leczniczym, bazą zabiegową, noclegową i gastronomiczną, a także wykwalifikowanym personelem i infrastrukturą uzdrowiskową są przygotowane, aby zapewnić pacjentom po przebytej chorobie COVID-19 usługi najwyższej jakości. Podkreślić należy, że zaproponowane rozwiązanie zagwarantuje pacjentowi rehabilitację na najwyższym poziomie, w dobrze przygotowanych i wyposażonych ośrodkach z wykwalifikowaną opieką medyczną, zakładom lecznictwa uzdrowiskowego stabilizację ekonomiczną, w trudnym pandemicznym i popandemicznym okresie, natomiast gminom uzdrowiskowym, mocno dotkniętym skutkami pandemii pozwoli na kontynuowanie działań wspierających rozwój uzdrowisk i ożywienie gospodarcze.
Niezwykle ważne jest, aby decyzje mające na celu organizację rehabilitacji leczniczej dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 były podjęte jak najszybciej. W obecnej sytuacji podjęcie niezwłocznych działań umożliwiających uruchomienie przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, w ramach zmodyfikowanych obecnych lub nowych kontraktów z NFZ lub ZUS, realizacji świadczeń dla osób, które przebyły zachorowanie na COVID-19 daje gwarancję na uzyskanie optymalnych korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron.
W uzupełnieniu przesłanego do premiera wniosku należy także rozważyć możliwość opracowania i wdrożenia rozwiązań prawnych umożliwiających korzystanie ze świadczeń lecznictwa uzdrowiskowego osobom, które przebyły zachorowanie na COVID-19 oraz tym, które zdecydują się na szczepienie w ramach Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19.
Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.12.2020, 13:34 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych