Newsletter

Zdrowie i styl życia

Wystartował #FakeHunter Challenge PAP: internauci tropią fejki o szczepionkach

12.03.2021, 09:55aktualizacja: 12.03.2021, 10:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Czy lekarz może zarobić na pandemii ponad 200 tys. zł w jeden miesiąc, czy szczepionki mRNA roznoszą covida, a może czy… amerykański startup produkuje salami z tkanek mięśniowych celebrytów - takie „informacje” weryfikują codziennie dziennikarze z zespołu #FakeHunter Polskiej Agencji Prasowej (fakehunter.pap.pl).

A teraz, w ten weekend, swoich sił w demaskowaniu nieprawdziwych informacji na temat szczepionek przeciw Covid-19 spróbować mogą internauci, którzy zgłosili się do rozpoczętego właśnie trzydniowego konkursu #FakeHunter Challenge/Szczepienia, organizowanego przez PAP w dniach 12-14 marca.

Konkursowi towarzyszy dwudniowy cykl rozmów i debat (transmitowanych na portalu http://pap-mediaroom.pl), podczas których eksperci (m.in. lekarze, naukowcy, dziennikarze) oraz aktorzy zaangażowani w kampanię szczepień opowiadają m.in. o tym, jak fake newsy wpływają na kształtowanie świadomości użytkowników internetu.

Ekspertami są m.in.: prof. Cyrille Cohen z Uniwersytetu Bar-Ilan - doradca ministra zdrowia Izraela ds. szczepionek przeciwko koronawirusowi, dr hab. Piotr Rzymski - biolog medyczny i środowiskowy, Anna Krzyszowska-Kamińska - specjalistka medycyny rodzinnej.

Z internautami spotkają się także online: prof. Filip M. Szymański - prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, prof. Krzysztof Tomasiewicz - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, prof. Piotr Kuna - past prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz prof. Piotr Gałecki - konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Pełna agenda wydarzeń: https://fakehunter.pap.pl/agendaII.

#FakeHunter Challenge to już druga edycja organizowanego przez PAP konkursu. Bierze w nim udział kilkadziesiąt osób pragnących nauczyć się tropienia fejków w sieci i weryfikowania informacji w oparciu o sprawdzone źródła.

W pierwszej kategorii konkursowej uczestnicy wyszukują potencjalne fake newsy z zakresu m.in. bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek czy powikłań poszczepiennych. Drugi moduł rywalizacji to przygotowanie raportu weryfikującego, z podaniem wiarygodnych źródeł. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: 6 tys. za pierwsze miejsce, 4 tys. - za drugie i 2 tys. zł - za trzecie.

Tropienie i weryfikacja informacji w sieci nie należy do zadań łatwych, zwłaszcza gdy autor fake newsa manipuluje inteligentnie: miesza kłamstwo z prawdą, zestawia nieporównywalne dane, wplata fragmenty wypowiedzi wyrwane z kontekstu itp. W takiej sytuacji oceniana musi być całość tekstu i jeżeli na podstawie zebranych dowodów i źródeł można wykazać, że zgłoszona treść sumarycznie wprowadza w błąd, ocenia się ją jako fałsz.

Zapraszamy na transmisję live z wydarzenia: http://pap-mediaroom.pl, już od godz. 9:50 w piątek 12 marca.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.03.2021, 09:55
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii