Newsletter

Zdrowie i styl życia

Wyzwania profilaktyki chorób pnemokokowych w Polsce, wśród dzieci i dorosłych

20.09.2021, 13:30aktualizacja: 20.09.2021, 13:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Debata - 23 września br. godz. 14.00.

Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach powołane w 2017 r. przez Instytut Ochrony Zdrowia, jako niezależna platforma ekspertów medycznych, osób związanych ze światem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów kształtuje merytoryczną dyskusję nt. szczepień ochronnych w przestrzeni publicznej oraz buduje zaufanie wokół szczepień. Jednym z obszarów zainteresowań inicjatyw jest zapewnienie optymalnej ochrony przeciw pneumokokom w populacji dzieci i młodzieży i dorosłych. 

Założenia merytoryczne debaty:

Streptococcus pneumoniae jest jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań na pozaszpitalne zapalenie płuc [PZP]. Pacjenci powyżej 65 r.ż. z chorobami przewlekłymi, czy zaburzeniami odporności mają dużo wyższe ryzyko zachorowania na pneumokokowe zapalenie płuc niż osoby zdrowe. Szczepienia przeciw pneumokokom dla dorosłych są wpisane do Programu Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane, ale zarówno Światowa Organizacja Zdrowia jak i Ministerstwo Zdrowia rekomendują upowszechnianie szczepień przeciw pneumokokom oraz grypie w grupach ryzyka dorosłych. 

W przypadku dzieci i młodzieży, należy zapewnić optymalną ochronę poprzez wybór szczepionki o najszerszym pokryciu stereotypów pneumokoka do realizacji powszechnych szczepień dzieci przeciw pneumokokom jak również zagwarantować ochronę przed Inwazyjną Chorobą Pneumokokową i pneumokokowym zapaleniem płuc dzieciom i młodzieży z grup ryzyka w wieku od 6 do 19 r.ż. oraz umożliwić dostęp do szczepionki o najszerszym możliwym pokryciu serotypów pneumokoka dla wszystkich dzieci urodzonych przedwcześnie.

Podczas debaty eksperci będą dyskutować o tym, w jaki sposób zapewnić optymalną ochronę przeciw pneumokokom dla osób dorosłych z grup ryzyka oraz w populacji dzieci i młodzieży. Debatę z udziałem: prof. Teresy Jackowskiej, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, dr hab. n. med. Ernesta Kuchara, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, prof. Adama Antczaka, Klinika Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, dr. Michała Sutkowskiego, rzecznika prasowego KLRwP, prezesa Warszawskich Lekarzy rodzinnych Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz dr n. med. Grażyny Cholewińskiej-Szymańskiej, mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych, poprowadzi red. Renata Furman. 

Organizator debaty: 

Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach 

Więcej: https://szczepienia-ioz.pl/

Możliwość obejrzenia debaty: 

www.medexpress.pl

Partnerzy debaty: 

MSD Polska, Pfizer Polska, Sanofi Pasteur

Obecność na kanałach social media: 

https://twitter.com/praktykw

https://www.linkedin.com/company/42426882

KONTAKT: 

Katarzyna Wolska

Koordynator projektów ds. promocji zdrowia

e-mail: katarzyna.wolska@ioz.org.pl

tel. 607 290 498

Źródło informacji: Instytut Ochrony Zdrowia

Image
Partnerzy


 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.09.2021, 13:30
Źródło informacji Instytut Ochrony Zdrowia
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ