Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zaproszenie do uczestnictwa w badaniach

07.05.2014, 15:54aktualizacja: 07.05.2014, 15:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Leczenie wrodzonych zaburzeń cyklu mocznikowego przy użyciu hepatocytów.

Pacjenci nadal mogą zgłaszać się do udziału w badaniach klinicznych SELICA-V.

Weinheim / Niemcy, maj 2014 - Noworodki i dzieci do piątego roku życia cierpiące na niedobór karbamylotransferazy ornitynowej (OTC), niedobór syntetazy karbamoilofosforanowej (CPS) I oraz niedobór syntetazy argininobursztynianowej (ASS) (cytrulinemia typu I) nadal mogą być zgłaszane do SELICA V (1), czyli badania komórek wątroby. Celem tych otwartych, prospektywnych i wieloośrodkowych badań klinicznych jest wykazanie bezpieczeństwa i skuteczności leczenia komórek wątroby (hepatocytów) u dzieci cierpiących na wspomniane zaburzenia cyklu mocznikowego.

Wstępna analiza danych z badania, przedstawiona ostatnio na dorocznym zebraniu Towarzystwa Dziecięcych Chorób Metabolicznych (Association of Pediatric Metabolic Disorders, APS) w niemieckim mieście Fulda, wskazuje na spodziewane korzyści u pacjentów leczonych hepatocytami. "Te wstępne dane motywują nas do kontynuacji badania w roku 2014, co m.in. pozwoli większej liczbie poważnie chorych dzieci zyskać czas do chwili, gdy będzie je można poddać przeszczepowi wątroby" - wyjaśnia kierujący badaniami prof. dr Georg F. Hoffmann z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Heidelbergu.

Cytonet złożył wniosek o zatwierdzenie leczenia z użyciem hepatocytów w Europejskiej Agencji Leków (EMA) w grudniu 2013 roku.

Czy mają Państwo pacjentów cierpiących na zaburzenia cyklu mocznikowego i chcielibyście Państwo zgłosić ich do udziału w programie badań klinicznych SELICA dotyczącym leczenia z użyciem hepatocytów?

Szczegółowe informacje na temat kryteriów przyjęcia lub odrzucenia udziału w badaniu można uzyskać u kierującego badaniami w Szpitalu Uniwersyteckim w Heidelbergu:

Prof. Dr. med. Prof. h.c. (RCH) Georg Friedrich Hoffmann

Heidelberg University Hospital, Pediatric Clinic I

Im Neuenheimer Feld 430

69120 Heidelberg / Niemcy

telefon +49 (0) 6221 - 56 - 4101

e-mail: georg.hoffmann@med.uni-heidelberg.de

(1) Bezpieczeństwo i skuteczność zastosowania hepatocytów

Informacje o zaburzeniach cyklu mocznikowego i leczeniu z użyciem hepatocytów

Zaburzenia cyklu mocznikowego to poważne i zagrażające życiu wady w wątrobowym metabolizmie amoniaku (NH3). Należą do nich niedobór syntetazy karbamoilofosforanowej (CPS) I, niedobór syntetazy N-acetyloglutaminianowej (NAGS), niedobór karbamylotransferazy ornitynowej (OTC), niedobór syntetazy argininobursztynianowej (ASS) - zwany również cytrulinemią, niedobór liazy argininobursztynianowej (ASL) oraz niedobór arginazy-1 (hiperargininemia). Zaburzenia cyklu mocznikowego powstają, gdy nieprawidłowo funkcjonują różne enzymy biorące udział w procesie detoksykacji amoniaku (NH3). U osób dotkniętych tą chorobą nie dochodzi do metabolizacji neurotoksycznego NH3 do mocznika i jego późniejszego wydalenia. Zamiast tego amoniak gromadzi się w krwi i tkankach, prowadząc - zależnie od tego, jak ciężkie są zaburzenia - do poważnych uszkodzeń tkanek nerwowych i mózgu, a nawet śmierci. U dzieci z nieleczonymi zaburzeniami cyklu mocznikowego normalny rozwój psychofizyczny jest praktycznie niemożliwy. Ponieważ jedyna możliwa w przypadku noworodków metoda leczenia, czyli przeszczep całej wątroby lub jej płata jest wysoce problematyczna, a znalezienie odpowiedniego dawcy nie jest łatwe, w ostatnich latach prowadzi się badania nad udoskonaleniem terapii opartej na hepatocytach wyizolowanych z wątroby dawców, u których przeszczep jest wykluczony. W realizacji tego projektu Cytonet ściśle współpracuje z najważniejszymi międzynarodowymi ośrodkami neonatologii i metabolizmu dziecięcego. Zasadniczym celem jest skuteczne zrekompensowanie wady metabolizmu poprzez wprowadzenie zdrowych i metabolicznie prawidłowo funkcjonujących ludzkich hepatocytów przez żyłę wrotną wątroby chorego dziecka. Projekt finansowany jest przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych w Niemczech w ramach inicjatywy Klastra Doskonałości. Cytonet jest aktywnym partnerem Klastra Biotechnologicznego Rhein-Neckar (BioRN) uznanego w roku 2008 za Klaster Doskonałości za "Osiągnięcia w dziedzinie medycyny komórkowej i molekularnej".

Informacje o Cytonet

Grupa Cytonet to międzynarodowa spółka biotechnologiczna zatrudniająca 60 pracowników i mająca oddziały w Weinheim/Niemcy, Heidelbergu/Niemcy oraz Durham w Północnej Karolinie/USA. Spółka opracowuje i wytwarza produkty do terapii komórkowej z użyciem specjalnie przygotowanych komórek ludzkich. W przypadku wielu chorób produkty te pełnią rolę alternatywnych metod leczenia względem terapii stosowanych obecnie (np. przeszczepy organów) lub też zapewniają, że pacjent przeżyje po transplantacji. Opracowana przez Cytonet terapia z użyciem hepatocytów wykorzystuje złożoną procedurę, w ramach której dokonuje się dokładnego wyizolowania i przygotowania komórek od dawców, którzy nie kwalifikują się do przeszczepu. Dyrektorami zarządzającymi projektu są dr Wolfgang Rüdinger, Dipl.-Kfm. Michael J. Deissner oraz dr Torsten Hombeck. Cytonet jest spółką wydzieloną z działu terapii komórkowej Roche, założoną w kwietniu 2000 roku. Pakiet kontrolny udziałów w spółce posiada Dietmar Hopp z rodziną.

KONTAKT:

Cramer-Gesundheits-Consulting GmbH

Postfach 11 07

65741 Eschborn / NIEMCY

Kerstin Depmer

tel. +49 (0) 61 96 / 77 66 - 117

e-mail: depmer@cgc-pr.com

-

Karin Jürgens

tel. + 49 (0) 61 96 / 77 66 – 114

e-mail: juergens@cgc-pr.com

Źródło informacji: APA-OTS

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.05.2014, 15:54
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii